Artikel top billede

Nintendo, der blandt andet står bag den populære Wii, får bundkarakter i miljø af Greenpeace.

Her er teknologi-verdenens allerstørste gris

Miljøorganisationen Greenpeace har udsendt sin niende guide over de elektronik-producenter, der ifølge organisationen sviner mest.

Greenpeace lancerer i dag den niende udgave af Guide To Greener Electronics.

Det er i denne guide, at Greenpeace hænger de største miljøsyndere i elektronik-branchen ud.

Ligesom sidst indtager den japanske konsolproducent Nintendo rollen som den største miljøsynder.

På en skala fra 1 til 10 scorer Nintendo 0,8 point. Det er en suveræn sidsteplads på listen, og det hænger blandt andet sammen med virksomhedens øgede udslip af CO2.

Nintendo ønsker at nedbringe udslippet med to procent årligt, men i 2006 steg udledningen alligevel med seks procent, bedyrer Greenpeace.

Samtidig har virksomheden heller ikke en plan for at udfase det giftige plastmateriale PVC. Greenpeace dumper derfor virksomheden.

Lige over Nintendo ligger Microsoft med en score på 2,2 point.

Greenpeace fremhæver i rapporten, at det er virksomhedens brug af giftige kemikalier, der for alvor trækker ned. Samtidig savner miljøorganisationen en tidsplan med konkrete mål for at nedbringe CO2-udledningen.

Det er dog ikke kun mangel på klimastrategier eller øget CO2-udslip, der trækker ned på listen. Politiske standpunkter i verserende sager udløser også strafpoint fra Greenpeace. Således ryger Philips fra 5,3 til 4,3, fordi virksomheden udførte lobbyarbejde ved revisionen af et EU-direktiv.

Nokia topper som mest grøn

Mens nogle virksomheder scorer bundkarakter, lykkes det for andre at få ros. Nokia topper listen suverænt med en score på syv.

Den finske virksomhed har en målsætning om, at 50 procent af energiforbruget kommer fra vedvarende energi i 2010.

"It-udstyr udleder lige så meget CO2 som den samlede flyindustri, så det er indlysende afgørende, at virksomheder som Nokia og Apple tager deres del af ansvaret for at løse verdens lige nu mest alvorlige miljøproblem, klimaforandringerne," siger miljøbiolog Henrik Pedersen fra Greenpeace.

På trods af, at ingen virksomhed scorer en højere karakter end syv, er Henrik Pedersen optimistisk efter den seneste rangliste fra miljøorganisationen.

"Der er naturligvis lang vej, før vi er i hus med klimaarbejdet i elektronik-sektoren, men man skal kravle, før man kan gå," fortæller Henrik Pedersen.

Fem af de i alt 18 virksomheder ligger over midten på Greenpeaces miljøbarometer.

Her er Greenpeace's rangliste

Ranglisten fra Greenpeace (grønneste virksomheder øverst):
1) Nokia
2) Samsung
3) Fujitsu Siemens Computers
4) Sony Ericsson
5) Sony
6) LG Electronics
7) Toshiba
8) Dell
9) HP
10) Acer
11) Panasonic
12) Philips
13) Apple
14) Lenovo
15) Motorola
16) Sharp
17) Microsoft
18) Nintendo

Kilde: Greenpeaces 9. udgave af Guide To Greener Electronics




IT-JOB
Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere