Google præmierer brugernes bedste ideer

De gode ideer skabte Google, og nu efterlyser virksomheden ideer fra brugere verden over. Google afsætter 50 millioner kroner til at realisere de bedste forslag fra brugerne.

Artikel top billede

Verden er fyldt med gode ideer, men mange af dem ser aldrig dagens lys. Den gode idé kræver finansiering. Et nyt initiativ fra Google kan dog hjælpe nogle af de glemte ideer på vej. Således afsætter Google 50 millioner kroner til de bedste ideer, som gør en forskel i verden.

Det står alle brugere frit for at indsende deres ideer på den nyåbnede side, som hedder Project 10 to the 100th. Frem til 20. oktober kan brugere verden over indsende ideer, som eksempelvis gør meget nytte i den tredje verden.

"Ideerne kan være store som små, de kan både være baseret på teknologi eller være utrolig enkle ideer - men de skal kunne rykke noget," lyder det fra Google i en pressemeddelelse.

Efter deadline udvælger Google de 100 bedste ideer, som brugerne her efter kan stemme på. Brugerne vælger i alt 20 ideer, som et dommerpanel skærer ned til de fem bedste idéer. Det er de fem ideer, som får i alt 50 millioner kroner i ryggen.

"Vi ønsker at skabe opmærksomhed om den tankegang, der handler om, at store ideer kan opstå af ingenting og hvor som helst," står der videre i Googles pressemeddelelse.

Som eksempel fremhæver Google en rullende vandtank, der sigter mod de mennesker, der dagligt går mange kilometer for at hente drikkevand. Med vandtanken kan de nu let rulle vandet hjem.

For nylig offentliggjorde Google, at firmaet igennem 16 satellitter vil sikre internetadgang til det afrikanske kontinent. Satellit-projektet koster fire milliarder kroner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job