Standardudvalg på eksplosionens rand

Medlemmerne i det udvalg, der står bag ISO-certificeringen af Microsofts OOXML-format, er ved at eksplodere. Der skal ske noget inden jul, ellers melder vi os ud, lyder det fra OSL.

Artikel top billede

(Foto: computerworld norge)

Utilfredsheden med håndteringen af standardiseringen af Microsofts dokumentformat bryder igen ud i lys lue.

Denne gang med en sønderlemmende kritik af standardiserings-processen fra formanden for open source-leverandørerne i Danmark (OSL).

"Alle deadlines er overskredet i en sådan grad, at det er helt uacceptabelt," siger Morten Kjærsgaard, OSL-formand.

"Samtidig er de tilbagemeldinger, vi har modtaget fra Dansk Standard angående de 168 danske indsigelser mangelfulde og uden en anke- eller kontrolinstans, som man kan henvende sig til, hvis de ikke er blevet efterkommet," lyder det fra Morten Kjærsgaard.

"I ISO-regi er der oprettet arbejdsgrupper, der skal tage hånd om implementering og vedligeholdelse af standarden, men der er intet kontrolorgan," lyder kritikken.

Ingen grund til bekymring

Dansk Standard mener dog ikke, der er grund til bekymring, for indsigelserne skal nok blive skrevet ind.

"De 168 danske indsigelser er på dagsordenen ved vores næste møde den 24. oktober, og her vil der være mulighed for at komme med kommentarer," siger Pia Elleby Lange, centerchef Dansk Standard.

"De danske kommentarer er blevet indlemmet i standarden, og derfor vil de blive efterkommet. Eventuelle fejl vil blive rettet, så der er ingen grund til bekymring," siger hun.

OSL er dog ikke enige i, at det bliver tilfældet.

"Ingen ved om verdens, og herunder de danske, indsigelser er blevet imødekommet. Det eneste vi ved, er at de 168 punkter er blevet adresseret i forbindelse med sammenskrivningen af specifikationen. Ingen ved om det er sket," lyder kritikken.

OSL mener desuden ikke, at den argumentation som Dansk Standard lægger for dagen er god nok.

"Det er ikke nok at sige, at det er vedtaget. Det ville svare til, at man vedtager jorden skal dreje den anden vej rundt, men det får men ikke noget ud af," siger Morten Kjærsgaard.

"Det kan godt være at Dansk Standard brændende ønsker, at det kan lade sig gøre. Der er dog ingen, som kan kontrollere, om det er tilfældet," lyder det fra OSL-formanden.

Konsekvensen kan blive udmeldelse

Og OSL stiller med tre løsningsforslag:

"Dansk Standard kan enten lade processen gå om eller afholde et nyt BRM-møde," siger Morten Kjærsgaard.

"Hvis der ikke kommer gang i tingene inden jul, vil vi sandsynligvis skride til den tredje mulighed vi ser, nemlig en udmeldelse af udvalget."

"Vi vil hellere samarbejde end stå på sidelinjen og råbe, men det kan blive konsekvensen," siger han.

Og det er ikke kun i Danmark, at utilfredsheden ulmer.

Norsk udvalg smuldret

I Norge har 13 ud af 23 personer trukkes sig fra det tekniske udvalg.

Det er nøgle personer, der begrunder udmeldelsen med, at der har været procedurefejl forbundet med ISO's standardisering af OOXML.

Blandt dem, der har trukket sig fra arbejdet, er chefen hos browser-firmaet Opera, Håkon Wium Lie, der i Norge har haft en fremtrædende rolle i standardiseringsarbejdet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse