Du ved det jo godt: Få nu krypteret den disk!

Alt for få virksomheder krypterer de ansattes computere, selvom det hverken er voldsomt dyrt eller besværligt.

Artikel top billede

Du har lige glemt din bærbare computer i S-toget, og så snart du har forladt dit sæde, står en ung fyr med flosset moral klar. Han snupper lynhurtigt din computer og hopper af på næste station.

Han har scoret sig en fin ny computer, men hvis han håber på at få lov til at snage i dit privatliv og i dine fortrolige arbejdsdokumenter, så bliver han skuffet.

Din harddisk er nemlig krypteret.

Desværre er det alt for få, der krypterer deres harddisk, og i en stor del af de danske virksomheder er de bærbare computer blot udstyret med et simpelt password i styresystemet.

"Mange virksomheder har følsomme informationer liggende på de ansattes bærbare computere, men alt for få virksomheder krypterer deres harddiske. Det er helt grotesk, fordi systemer til at kryptere harddiske er relativt billige for virksomheder at anskaffe," siger Henrik Skovfoged, som er afdelingschef for sikkerhed hos Netdesign, der beskæftiger sig med it-sikkerhed og IP-baserede kommunikationsløsninger.

Sikkerheden halter nemlig gevaldigt i mange danske virksomheder, hvor de ansatte blot har en computer, der er udstyret med simpel password-beskyttelse af styresystemet.

"De virksomheder, der har fokus på sikkerhed, krypterer computerne, men den typiske bærbare i det danske erhvervsliv har stadig blot en passwordsbeskyttelse af styresystemet og ikke andet," siger Tonny Bjørn, som er sikkerhedskonsulent hos det danske it-sikkerhedsfirma Comendo.

Stramme it-budgetter bremser

Ulf Munkedal, som er sikkerhedsrådgiver og direktør for it-sikkerhedsfirmaet FortConsult, vurderer, at den ringe brug af kryptering skyldes manglende kendskab blandt de private brugere samt stramme it-budgetter i erhvervslivet.

"Mange it-afdelinger vil gerne kryptere computeren, men selvom det ikke er voldsomt dyrt, kan det alligevel hurtigt løbe op, når der skal købes licenser til de ansatte i en mellemstor virksomhed," siger Ulf Munkedal.

Der findes et væld af forskellige krypteringsværktøjer, som du kan bruge, der eksempelvis giver dig mulighed for at kryptere hele din harddisk eller oprette et virtuelt drev på din harrdisk, som er krypteret. Nogle af produkterne må du til lommerne for, mens andre produkter som eksempelvis Pretty Good Privacy, er gratis for private.

Hvis du er abonnent hos Eksperten.dk kan du læse en guide til, hvordan du krypterer dine e-mails med Pretty Good Privacy.

Tilbage til hovedartiklen

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Københavnsområdet

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S