UTM-bokse rykker fra traditionel netværkssikkerhed

Ny rapport fra IDC beskriver, hvorfor unified threat management vinder markedsandele fra almindelige firewalls og antivirussoftware.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Markedet for de såkaldt unified threat management-bokse eller UTM-bokse er allerede ved at vokse segmentet for klientsikkerhed over hovedet, viser en rapport fra IDC.

Ifølge analysehusets rapport "Quaterly Worldwide Security Appliance Tracker" vil det globale UTM-marked vokse til 11 milliarder kroner.

UTM-boksene vil fortsætte med at vokse fra det traditionelle marked for firewall- og VPN-udstyr med en samlet markedsandel på 58 procent.

Integrerer forskellige løsninger

Årsagen til denne vækst er ifølge IDC, at UTM-løsninger integrerer adskillige sikkerhedsfunktioner såsom antivirus samt intrusion detection og intrusion prevention-systemer til opdagelse og forebyggelse af angreb (IDS/IPS) i ét samlet stykke udstyr.

Rapporten fra IDC viser, at overgangen fra klient til integreret sikkerhedsudstyr sker fordi UTM-bokse er omkostningseffektive og lettere at administrere.

Traditionelle softwarebaserede klient-produkter kræver hurtige og dedikerede servere, som softwaren kan køre på, og er ikke kun komplicerede at administrere, men kræver også investeringer i teknisk personale til driften.

Fortinet er fortsat nummer et

IDC's seneste kvartalsrapport om sikkerhedsudstyr viser, at UTM-pioneren Fortinet bibeholder sin førsteplads i forhold til den globale omsætning af UTM-produkter for andet kvartal 2008.

Ifølge IDC har Fortinet siddet på førstepladsen i 10 fortløbende kvartaler, hvor store virksomheder i enterprise-klassen udgør størstedelen af kunderne til Fortinets UTM-bokse.

Virksomheden er foran konkurrenter som Check Point, Cisco, Crossbeam, Juniper og SonicWall.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S