Japan klager over OOXML-standard

OOXML-standarden er nu sendt ud til de nationale standardorganisationer. Den første klage over det endelige resultat er allerede sendt af sted.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær

Microsofts længe ventede OOXML-standard er blevet sendt ud til de nationale standard-organisationer som Dansk Standard, der nu har mulighed for at tygge de godt 6.000 sider igennem.

Det mest interessante ved standarden på nuværende tidspunkt er, hvordan de over 1.000 ændringsforslag er blevet implementeret i standarden.

Men før tryksværten er blevet helt tør på de mange kilo papirer, har Japan allerede klaget over, at otte ændringsforslag ikke er blevet fulgt tilfredsstillende.

Japan er i lighed med Danmark et af de lande, der ændrede sin OOXML-stemme fra et nej i september 2007 til et ja i marts 2008.

Derudover går der ubekræftede rygter om, at Storbritannien også har indsigelser mod den "endelige" OOXML-standard.

Forventer uenighed i Danmark

Dansk Standard har indkaldt til møde i denne måned angående de 168 danske indsigelser til standarden, som vil blive ganske i standardorganisationens OOXML-udvalg.

Her forventer Microsofts teknologidirektør Jasper Hedegaard Bojsen, at der grundet gruppens forskellige kommercielle interesser vil være uenighed, om hvorvidt de danske ændringsforslag er implementeret tilfredsstillende eller ej.

"Jeg vil dog være meget overrasket over ISO-arbejdet, hvis det kommer så vidt, at Danmark skal til at klage officielt over, de 168 ændringsforslag," siger han til Computerworld.

Jasper Hedegaard Bojsen mener desuden, at de japanske indsigelser er i "småtingsafdelingen" og en naturlig del af editeringsprocessen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS