Oracle og SAP tvunget til forligsforhandlinger

En amerikansk føderal dommer tvang mandag Oracle og SAP til at komme med finansielle forslag til et forlig i retssagen om SAP's datterselskab TomorrowNow.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Computerworld News Service: Oracle sagsøgte sidste år SAP med anklagen om, at ansatte hos TomorrowNow, som leverer tredjeparts-supporttjenester til Oracles produktlinjer Siebel, PeopleSoft og J.D. Edwards, ulovligt havde downloadet materiale fra Oracles supportsystemer og brugt det til at bejle til Oracles kunder.

SAP har medgivet, at ansatte hos TomorrowNow foretog 'upassende downloads' fra Oracles website, men har afvist Oracles anklager om et større mønster af uredelige arbejdsgange. SAP har siden arbejdet på at afvikle TomorrowNow, efter det ikke har været muligt at finde en køber.

Oracle har hævdet at have krav på en skadeserstatning i sagen på "minimum adskillige hundrede millioner dollars og sandsynligvis mindst en milliard dollars."

Forligsmøde

Dommer Joseph Spero påbød mandag Oracle at indgive et 'specifikt pengekrav' senest 13. februar og for SAP at give et modtilbud senest 18. februar. Der er planlagt forligsmøde 23. februar.

"Vi vil efterkomme domstolens beslutning," sagde talsmand for SAP Saswato Das tirsdag.

"Det er i alle parters interesse at få denne sag ordentligt afsluttet uden en unødig forhaling."

Talskvinde for Oracle Deborah Hellinger afviste at kommentere.

SAP og Oracle havde for nylig et forligsmøde, men nåede ikke frem til nogen løsning. Der er sat en dato for rettergang i februar 2010.

I mellemtiden har SAP anklaget Oracle for at forsøge at forhale sagens forhandlinger og bad for nylig domstolen om at afvise nogle af Oracles anklager.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Application Security Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S