Artikel top billede

Fremtidens datacentre er levende organismer

Klima-it: Øget energieffektivitet alene er ikke nok til at gøre datacentre fuldstændig grønne, mener Gartner.


Computerworld News Service: "Hvis målet er at gøre datacentret grønt, er energieffektivitet et godt udgangspunkt, men det er ikke nok i sig
selv," siger analytiker Rakesh Kumar.

"Miljøvenlighed kræver en totalløsning for hele datacentet, hvor der er taget højde for bygningen, energieffektivitet, affaldshåndtering, kapitalforvaltning, kapacitetsstyring, teknologi-arkitektur, support-tjenester, energikilder og drift."

Ældre datacentre bliver hurtigt utidssvarende, især når det gælder miljøet, siger Gartner. Og det kræver mere avanceret energi og kølekapacitet at understøtte kompakt og strømslugende datacenterudstyr.

"Hvis datacenter-cheferne ikke er opmærksomme på problemet, risikerer de at fordoble deres energiomkostninger mellem 2005 og 2011," lyder det fra Gartner.

"Hvis vi antager, at datacentrenes energiomkostningerne fortsætter med at fordobles hvert femte år, ender vi med en samlet stigning på 1.600 procent mellem 2005 og 2025."

Intelligente organismer

It-afdelingerne bør bestræbe sig på at bygge datacentre, der fungerer som intelligente levende organismer, hvor der er lagt vægt på modellerings- og måleværktøjer, der kan lægge belastningen der, hvor energien er billigst.

Samtidig skal der tages højde for de tekniske, økonomiske og miljømæssige krav, mener analysefirmaet.

Virksomhederne skal også tænke strategisk, når de vælger datacentrets beliggenhed, og centret bør bygges med modelære komponenter, inkorporeret genbrug og alternative energikilder, HVAC-systemer og eventuelt vandkøling.

"Fremtidens datacenter vil ikke længere være statisk, men en levende organisme, hvor modellerings- og måleværktøjer er vigtige elementer i styringen af centret," siger Rakesh Kumar.

"På den måde bliver datacentrene mere energieffektive, bedre for miljøet og bruger grønne it-produkter og processer."

Oversat af Mille Bindslev




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere