Kan outsourcerne overleve finanskrisen?

Virksomhederne er ved at indse, at de ikke behøver at outsource alting til en enkelt udbyder, men istedet kan vælge og vrage mellem de outsourcere, der bedst kan leve op til kravene.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Brugen af it-tjenester kommer nok ikke til at lide under, at mange teknologivirksomheder skal til at skære i budgetterne.

Outsourcere og serviceudbydere kan nemlig hjælpe disse virksomheder med at styre omkostningerne og strømline driften, lyder det fra flere brancheanalytikere.

Mange it-chefer revurderer, hvordan de skal investere det, der er tilbage af deres it-budget for 2008. Mange har besluttet at reducere det overordnede it-forbrug, men det er et fåtal, der skærer i det beløb, der er sat af til outsourcing af it-tjenester, lyder det fra Forrester Research.

"Det primære værditilbud i en god it-tjenesteaftale for it-indkøbere er sænkede priser, forbedrede processer og strømlinet drift," fortæller Pail Roehrig, chefanalytiker hos Forrester Research.

Det betyder, at it-chefer, der i dag investerer i outsourcing, vil fortsætte den trend i spareperioden, mens virksomheder, der ikke tidligere har overvejet at lægge deres it-tjenester ud til en ekstern udbyder, måske vil overveje den model for at undgå at ansætte flere medarbejdere eller investere i ny teknologi.

Rådgivningsfirmaet TPI forventer, at 2008 kommer til at overgå 2007 med hensyn til outsourcing-kontrakter. Antallet af kontrakter ligger i øjeblikket fem procent højere end sidste år, og den samlede kontraktværdi er steget med 19 procent.

Ikke helt uberørt

TPI forventer, at det globale outsourcing-marked når op på 507 milliarder kroner i 2008 - en stigning på 10 procent i forhold til sidste år.

Man forventer en stigning i outsourcing af arbejdsgange på samlet set 14 procent til 127 milliarder kroner, mens outsourcing af informationsteknologi forventes at stige med omkring ni procent, hvilket øger indtjeningen til 380 milliarder kroner.

"Vi regner med, at infrastruktur-orienteret management af servere, desktops og andre it-komponenter forbliver uændret, men applikations-udvikling risikerer at blive påvirket. Der kommer til at ske et fald i antallet af projekter på kort sigt, men applikations-vedligeholdelse bliver ikke påvirket," fortæller Brian Smith, partner og direktør for financial services operations for TPI North America.

Men outsourcing-branchen kommer ikke til at gå helt uberørt igennem finanskrisen, mener TPI.

Virksomheden meddeler, at outsourcing-branchen samlet set har oplevet et fald i antallet af kontrakter på 22 procent fra andet til tredje kvartal i år, men TPI forklarer det med den store forsigtighed, der kendetegnede mange it-chefer i 2007 og den reducerede efterspørgsel på finansielle serviceydelser.

Alligevel forventer man, at outsourcing-kontrakter går fri af krisen.

"Fordi outsourcing medfører stor værdi i form af effektivitet og procesledelse, kan vi ikke se nogen grund til, at økonomien skulle påvirke disse aftaler negativt," siger Brian Smith.

"Vi forventer samme aktivitetsmønster i 2009 som i 2008."

Målrettede kontrakter bliver normen

Det er muligt, at antallet af outsourcing-kontrakter fortsætter med at stige, men det er ikke ensbetydende med, at formen ikke ændrer sig - i nogle tilfælde til fordel for it-indkøberne.

TPI fortæller, at trenden mod store mangeårige milliardkontrakter er på retur, mens der er tegn på, at mere målrettede og specialiserede kontrakter bliver normen i stedet.

Flere branche-iagttagere forklarer skiftet med de mange offentlige fiaskoer med omfattende outsourcing-kontrakter, og at virksomheds-it er blevet mere strategisk i de funktioner, der drives internt.

"Omfattende aftaler er ikke så hyppige, og der er en fare ved at have for mange leverandørkontrakter, men generelt er it-afdelinger mere selektive med hensyn til hvilke tjenester, der bliver sendt ud af huset," siger Paul Roehrig fra Forrester Research.

"De smarte it-chefer bruger ikke kun it-tjenester til at holde gang i teknologien, men også til at forbedre virksomhedens præstation."

It-chefer vælger og vrager

Ifølge David Etzler, direktør for OutsourceWorld, er aktiviten på outsourcing-markedet højere end nogensinde, men aftalernes størrelse har ændret si.

David Etzler fortæller, at han på baggrund af samtaler med en række deltagende it-chefer, har fundet ud af, at virksomhederne er ved at indse, at de ikke behøver at sætte alle deres funktioner under én hat med en enkelt udbyder, og at mange nu vælger og vrager mellem de outsourcere, der bedst kan leve op til deres behov.

"Den økonomiske situation gør virksomhederne handlingslammede, men de er klar over, at de er nødt til at være mere strategiske og se nærmere på, hvad deres kernekomponenter er," mener David Etzler.

"De risici de tager med outsourcere er mindre, men mere fokuserede på, hvad der virkelig kan gavne virksomheden."

En anden fordel ved mere selektive outsourcing-aftaler er, at it-indkøbere bedre kan forhandle kontrakter med serviceudbydere, især nu hvor økonomien er kriseramt.

"De smarte serviceudbydere er klar over, at det her er den værste økonomiske krise siden Depressionen, og de kommer også til at lide under det i sidste ende," tilføjer Paul Reohrig.

"Hvis de kan tilbyde virksomhederne en metode til at spare på omkosningerne og samtidig forbedre forretningen, vil de kunne bevise deres værd på længere sigt."

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S