Her er de bedste små it-arbejdspladser

IT-Branchens Bedste Arbejdspladser 2008: Se de nominerede i kategorien Small.

Artikel top billede

Tilbage til artiklen Det skal være nemt at gøre det rigtige

27 virksomheder deltog i konkurrencen om at blive IT-Branchens Bedste Arbejdspladser 2008.

Fem af it-virksomhederne i konkurrencen har færre end 50 medarbejdere og bliver derfor kåret i den særlige kategori kaldet 'small'.

Vinderen er Lenio. Her fortæller vi også om nummer to og tre i kategorien.

Lenio

Lenio er et team-baseret it-projekthus med fokus på kundespecifikke it-løsninger.
Sådan siger nogle af medarbejderne i undersøgelsen om Lenio:

"Jeg oplever, at vores ledelse er både inspirerende, engageret og nærværende."

"Det er nogle rigtig rare og kompetente mennesker, der arbejder her, og som har nogle værdier, der stemmer meget overens med mine værdier."

"Vi går meget op i videndeling på tværs af projekterne"

Abakion

Abakion beskæftiger sig med rådgivning og implementering af it-værktøjer til procesoptimering, ressourcestyring og resultatmåling i danske virksomheder.

Abakion er en værdistyret virksomhed med meget stor grad af medarbejderindflydelse og personlig frihed for den enkelte i hverdagen.

Abakion lægger stor vægt på videreuddannelse, og medarbejderne er selv med til at bestemme, hvilken retning de ønsker at udvikle sig i, ligesom det prioriteres, at der reelt også afsættes den fornødne tid til det.

Abakion anser medarbejderne som den vigtigste ressource og har et oprigtigt ønske om at passe godt på dem.

Af samme årsag tilstræber ledelsen, at medarbejderne kun arbejder 37 timer om ugen, og at alle holder syv ugers ferie om året. Abakion ønsker ansatte, der brænder for deres job, men også at de er opmærksomme på, at der er andet i livet end arbejde.

Fleksibilitet

Abakion arbejder med fuld fleksibilitet, og den enkelte konsulent er ansvarlig for sin egen kalender med behørig hensyntagen til kunder og kollegers behov.

I Abakion giver det ikke anerkendelse at arbejde hårdest og længst tid, men at arbejde mest intelligent og med hensyntagen til kunders, virksomhedens og egne behov.

Pc-ware Danmark

Pc-wares kerneforretning er licensering af standardsoftware og konsulentydelser i forbindelse med licensaftaler og SAM (software asset management/licensstyring).

Pc-ware arbejder uafbrudt med at skabe gode rammer
for medarbejderne. Blandt andet ved at mo-
tivere og kommunikere ved løbende samtaler
med den enkelte medarbejder.

Firmaet opfordrer til samarbejde på tværs af afdelingerne, som arbejdspladsen skaber rammerne for ved at sidde i kontorlandskaber.

Der bliver også flyttet rundt på afdelinger eller enkelte medarbejdere, hvis det er mest hensigtsmæssigt i forhold til samarbejdet.

Pc-ware har gennem årene udviklet flere ansatte til ledere med personaleledelse og sætter en ære i at udvikle medarbejdere efter en langsigtet plan.

Firmaet opfordrer til, at medarbejderne passer på sig selv.

Medarbejderne har mulighed for at vælge at leve sundt i form af sund kost, massage og få lagt en kostplan i samarbejde med en diætist, som månedligt kommer på kontoret.

Kilde: Great Place to Work Institute Danmark

Tilbage til artiklen Det skal være nemt at gøre det rigtige

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Everllence

    Head of Embedded Software Engineering

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS