Rimelighed bag kåring af bedste it-arbejdsplads?

Fem skarpe: Danmarks bedste arbejdspladser er blevet kåret. Hvorfor ikke de dårligste? Og hvorfor skal man betale for at være med? Se hvad Kim Møller fra Great Place to Work svarer.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

De danske it-virksomheder er atter blevet målt og vejet af Great Place to Work Institute, der kårer it-branchens bedste arbejdspladser.

Kim Møller, direktør for Great Place to Work Institute Danmark. I foretager en undersøgelse af Danmarks bedste arbejdspladser, men hvorfor offentliggør I ikke også dem, der bliver dårligst placeret?

"Vi offentliggør ikke, hvem det er, og det gør vi ikke, fordi vores ærinde er at inspirere arbejdspladser.

Vi tror ikke, det er inspirerende at hænge nogen ud. Vi tror, det er inspirerende at høre om nogen, der har gjort det rigtig godt og høre, hvad det er, de har gjort, der er godt. Vores mission er at være med til at fremme gode arbejdspladser, og det tror jeg ikke, man gør ved at hænge nogen ud."

For et bedre samfund

I skriver på hjemmesiden, at I arbejder for et bedre samfund ved at hjælpe virksomheder til at blive bedre. Er det så ikke de dårligst placerede, der netop skal frem i lyset?

"Nej, for hvis man gik ind på den tankegang og sagde, at man ville jagte de dårligste arbejdspladser og hænge dem ud, så ville de garanteret slet ikke være at finde blandt dem, vi arbejder med.

Dem, vi arbejder med, er dem, der gerne vil være gode, og dem, der er halvgode. De rigtigt dårlige arbejdspladser kunne aldrig finde på at komme i nærheden af det her. "

Er det ikke et problem?

"Jeg synes, vi har en legitimitet, når vi snakker de bedste arbejdspladser.

De gode arbejdspladser vil gerne teste sig selv af på det her.

Vi undersøger jo ikke alle arbejdspladser i landet, og vi er ligeglade, for langt den største del synes ikke selv, de er særligt gode og har ingen ambitioner om at blive det. Og fint nok, så lad dem være.

Det eneste, vi kan gøre, er måske at gøre dem lidt misundelige, når vi viser dem, hvad man kan få ud af at være en god arbejdsplads. "

De dårlige er slet ikke med

Virksomhederne betaler for at blive undersøgt. Kan man så ikke frygte, at de virksomheder, der ved, at de har et problem, ikke bliver undersøgt?

"Jo, det kan man være helt sikker på. Det behøver man ikke engang frygte.

Det synes jeg ikke er noget problem i forhold til at finde de bedste - for de bedste stiller op. Det, vi laver, ser vi mest som et udviklingsværktøj og kun i anden omgang som en konkurrence. "

Hvordan kan I vurdere virksomhederne objektivt og kritisk, når de betaler for det?

"Man betaler os for at lave et stykke arbejde, fordi nogen skal betale os for at lave arbejdet.

Vi vurderer dem jo ikke i forhold til nogen, der ikke betaler. Det er ikke sådan, at jo mere de betaler, jo mere kærligt ser vi på dem.

Alle, der er med i det her betaler - og betaler det samme, og det er dem, vi vurderer i forhold til hinanden. Vi vurderer ikke dem, der ikke betaler.

Jeg vil tværtimod sige, at hvis man havde stærkt varierende priser, så ville man måske kunne sige, hvilken kunde, man bedst kunne lide.

Men de betaler alle sammen det samme, og vi holder lige meget af dem. Dem, som ikke betaler, dem kigger vi slet ikke på."

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect