I aften kåres it-branchens bedste arbejdsplads

Torsdag aften bliver navnene på den danske it-branches bedste arbejdspladser offentliggjort. Måske er din arbejdsplads blandt dem.

Artikel top billede

Hvem kan kalde sig it-branchens bedste arbejdsplads i år?

Det spørgsmål bliver besvaret torsdag aften, når analysehuset Great Place to Work offentliggør navnene på de 10 bedste arbejdspladser i den danske it-branche ved et pris-show på Axelborg i København

Som de foregående år er de deltagende it-virksomheder blevet målt på medarbejdertilfredsheden og generelle HR-vilkår.

Fritiden er vigtig for it-branchen

Og der er i år lagt op til en sej kamp, hvor it-branchens virksomheder især har konkurreret på at have en fornuftig balance mellem arbejdsliv og privatliv.

Det fortæller Ditte Vigsø, vicedirektør i Great Place to Work, der har vurderet it-virksomhederne op mod hinanden.

"Når der er forventninger til, at man skal kunne få det til at hænge sammen på hjemmefronten, så bliver arbejdspladserne nødt til at forsøge at leve op til dem. Så der er meget fokus på work-life-balance," siger hun.

I finanskrisetiderne, hvor der måske ikke er mulighed for at give mere i løn, flytter fokus naturligt til de mere basale værdier, forklarer hun.

"Man har ikke så meget fokus på det, der koster noget, men man kommer tilbage til de ting, der i virkeligheden batter. For eksempel hvordan man skaber tillid, stolthed og fællesskab," siger Ditte Vigsø.

Sådan forbereder du dine medarbejdere til fremtiden

Når krisetågen forhåbentlig så småt letter i løbet af næste år, kan der atter være grund til at tænke ud af boksen i kampen for at fastholde de bedste medarbejdere.

Det fortæller blandt andre sociologen Emilia Van Hauen og OL-guldvinderen Eskild Ebbesen om, når Computerworld 2. december holder konference om fremtidens udfordringer inden for HR og ledelse af it-medarbejdere.

Du kan se, hvem der løb med sidste års hæder her

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo