Artikel top billede

KMD er på vej mod en børsnotering

KMD skal udvikles og styrkes i de kommende tre til syv år og derefter børsnoteres og sælges til en ny investor.

På lidt længere sigt planlægger KMD's nye ejere at gøre den kommunale it-leverandør klar til en børsnotering og derpå sælge virksomheden til en ny investor.

"Vi er en ejer med et mellemlangt syn på ejerskabet med en markedshorisont på typisk tre til syv år. I den periode vil vi gerne være med til at udvikle vores virksomheder, så de ved en eventuel børsnotering kan være en attraktiv investering for den nye investor, der kommer ind på et tidspunkt," forklarer Peter Korsholm, partner i kapitalfonden EQT Partners, der netop har overtaget 85 procent af aktierne i KMD.

De sidste 15 procent har ATP via ATP Private Equity Partners II K/S og Via Venture Partners Fond I K/S sat sig på.

Løn, outsourcing og HR

Udover KMD's traditionelle discipliner, som er it-leverancer til især kommunerne, forventer EQT at styrke KMD inden for lønbehandling, outsourcing og personale-it til ikke mindst private kunder.

"KMD er en videnvirksomhed med en utrolig stærk position i markedet - godt nok et meget specialiseret marked, men ikke desto mindre tror jeg, at der er gode vækstmuligheder i virksomheden," siger Peter Korsholm,.

I en pressemeddelelse siger KMD's administrerende direktør, Lars Monrad-Gylling om det nye ejerskab:

"Jeg har fået et meget positivt indtryk af EQT og ATP. De har vist stor indsigt i KMD's forretning, og har arbejdet aktivt og åbent med ledelsen om den fremtidige strategi, som ligger i naturlig forlængelse af selskabets nuværende strategi. Jeg er overbevist om, at det nye ejerskab vil være positivt for vores kunder og medarbejdere og KMD's fremtidige udvikling og vækst."

KMD's ejendomme til en værdi af mere end en milliard kroner får de nye ejere ikke med i handlen.

Sandsynligvis ingen fyringer

EQT har ifølge Peter Korsholm ingen planer om at skære ned på antallet af medarbejdere i KMD.

"Det ligger ikke i vores planer at fyre på nuværende tidspunkt. Vores hypotese er, at når vi styrker virksomheden, så bliver det snarere til gavn for antallet af medarbejdere," lyder det.

Holdningen blandt KMD's 3.000 medarbejdere er også tilfredshed med de nye ejere.

Også KMD's administrerende direktør Lars Monrad Gylling er fortrøstningsfuld i forhold til fremtiden under EQT og ATP's ejerskab.

I alt har EQT Funds investeret i 70 virksomheder heraf otte i Danmark gennem de seneste 12 år. I perioden har EQT's danske investeringer øget omsætningen med 15 procent om året og antallet af medarbejdere med 14 procent.

Flere opkøb i Norden, der kan styrke KMD's position i markedet yderligere, er ifølge EQT en oplagt mulighed.

Fem bag finansieringen

Halvdelen af købesummen er lånte penge, der kommer fra fem store finansielle institutioner.

"Købesummen er på cirka to milliarder kroner. Af de to milliarder kommer en milliard kroner fra de nye aktionærer (EQT og ATP, red.) og en milliard fra de forskellige långivere," siger Peter Korsholm.

Långiverne er Danske Bank, Nordea, Nykredit, FIH og ATP selv.

Handlen ventes at blive lukket i begyndelsen af det nye år, når de endelige blåstemplinger fra relevante myndigheder er på plads.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere