Statsrevision: Statslige it-projekter styres for dårligt

De statslige digitaliseringsprojekter sejler, fordi der mangler styring. Det er som at spille fodboldkamp uden mål, lyder det fra Dansk IT.

Artikel top billede

"Lav og følg en business case," lyder rådet fra Ejvind Jørgensen, Dansk IT og Rambøll Management.

Statsrevisionen har vejet en række statslige it-projekter og fundet dem for lette.

I en beretning fra revisionen hedder det, at beslutningsgrundlaget for de fem digitaliseringsprojekter, som revisionen har undersøgt, i flere tilfælde ikke var fyldestgørende

Blandt de undersøgte projekter er borgerportalen Virk, Elektronisk Lovtidende og et projekt i Kort- og Matrikelstyrelsen.

Heller ikke styringen af projekterne levede i alle tilfælde op til begrebet god projektstyring, og projektmålene var ikke tilstrækkeligt klare.

Statsrevisorerne vurderer, at der er et væsentligt rum for forbedring i styring og implementering af de statslige institutioners digitaliseringsprojekter.

Endelig konstater revisionen, at institutionerne i flere tilfælde har undladt at følge de råd og vejledninger, som findes i en lang række nationale digitaliseringsværktøjer, som blandt andet er stillet til rådighed af Den Digitale Taskforce, IT- og Telestyrelsen og Finansministeriet.

Statsrevisorerne pointerer, at styring er vigtig, da der historisk set er eksempler på statslige projekter, som er blevet dyrere, forsinkede og har fungeret ringere end forventet, men erkender, at de statslige digitaliseringsprojekter ofte er omfattende.

Brug dog en business case

"Vi har talt om business cases siden 2000, men det slår ikke igennem i de offentlige projekter. Det undrer mig, når der er beviser for, at det virker. De bedste resultater får projekter, der bruger business casen som styringsgrundlag. Ellers er det jo ligesom at spille en fodboldkamp uden mål og måltavle," siger Ejvind Jørgensen.

Han er medlem af Dansk IT's udvalg for it i den offentlige sektor og underdirektør i Rambøll Management.

Ejvind Jørgensen mener, at en af grundene til, at det offentliges it-projekter løber af sporet er, at der mangler tunge projektleder i det offentlige system, når man sammenligner med det private.

"It-projekterne i det private har ikke problemer i samme udstrækning som det offentlige. De offentlige projekter, der klarer sig bedst, bruger business case som styringsgrundlag.

Fem gode råd om projektstyring

Marginale overskridelser af tid og budget betyder måske ikke så meget, hvis ellers at effekten af projektet er optimalt. Den sammenhæng er private virksomheder i højere grad end offentlige klar over, mener Ejvind Jørgensen.

"Man skal fokusere på de rigtige ting, i stedet for kun at gøre tingene rigtigt. Det er ikke videnskab, det handler om. Det er praksis-skab, for vi ved jo godt, hvad vi skal gøre."

Han mener, at it-projektlederne kunne høste store gevinster ved at fokusere strategisk på leverandørleddet. Hvilke redskaber og metoder skal der bruges i projektet?

"Og så mangler mange projekter et gensidigt krav mellem kunde og leverandør om modenhed."

Ejvind Jørgens er medforfatter til rapporten 5 holdninger til offentlige it-projekter - på vej mod en skandalefri fremtid.

Her kan projekt-ejere hente en række gode råd om projektplanlægning- og styring. De ser kort fortalt således ud:

• It-projekter er forandringsprojekter. Hvordan skaber man den forandring i organisationen, der kan udløse de ønskede effekter?

• Større erkendelse af risici: Hvordan indretter man sig med, at der altid er risici forbundet med it-projekter?

• Ageren overfor rammebetingelser: Ligegyldigt, hvor lang en kontrakt, du skriver, er du nødt til at kunne indgå kompromiser hen ad vejen.

• Fælles incitamentsstruktur: Modsatrettede incitamenter til trods, skal alle trække i samme retning.

• Større modenhedskrav til kunde og leverandør: Vær bevidst om din egen formåen, inden du kaster dig ud i et stort projekt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Lead Full Stack Udvikler til digitalisering af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse