Google blæser til kamp på mail-markedet

Google halter langt efter både Microsoft og Yahoo på markedet for webbaserede mail-tjenester. Nu blæser Google til kamp for at øge sin markedsandel markant.

Artikel top billede

Verdens ubetinget førende selskab inden for netbaserede søgetjenester, Google, blæser til kamp på mail-markedet, hvor selskabet i den kommende tid for alvor vil have fokus på at øge sin markedsandel, skriver Financial Times.

Konkurrenterne Microsoft og Yahoo er fortsat foran Google på markedet for webbaserede mailtjenester, men i den seneste tid er det begyndt at ulme i Googles mail-division.

Således har selskabet lanceret en række nye mere avancerede tjenester, der skal tjene til at friste de indflydelsesrige såkaldte "early adopters." De tæller sammenfletning med andre Google-produkter som Google Docs, Calendar og lignende.

Alt dette tyder på, at Google sigter efter at gøre Gmail-tjenesten til omdrejningspunktet i en hel suite af online-baserede produkter, som dermed skal udfordre ikke mindst Microsofts Office-suite.

Ifølge Financial Times er Gmail uhyre vigtig for Google, fordi webmail er noget, som brugeren ofte anvender dagligt. Dermed er webmail en fremragende måde at øge den tid, som brugere anvender på Googles produkter, hvilket har værdi, når der skal sælges annoncer.

Michael Gartenberg fra analysehuset Jupitermedia siger til Financial Times, at Googles erklærede mission er at organisere verdens information.

"Dette gælder jo også den personlige information, og her er email meget vigtig, fordi mange menneskers inbox er deres "to do"-liste og en integreret del af deres online-liv," siger han til avisen.

Google har allerede annonceret en vifte af forbedringer af Gmail som for eksempel integrerede tale-, video- og sms-tjenester, ligesom email kan konverteres over i Google-dokumenter med et snuptag.

Yahoo og Microsoft har ifølge analysehuset comScore globalt hver mere end 250 millioner mail-brugere, mens Gmail har omkring 100 millioner.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S