Indisk KMD-partner presset i korruptionssag

KMD's store indiske samarbejdspartner, Satyam, er kommet i alvorlige problemer, efter Verdensbanken har blacklistet firmaet på grund af bestikkelse.

Artikel top billede

En af de indiske outsourcing-tigre, KMD-partneren Satyam Computer Services, er i problemer, efter Verdensbanken har udelukket Satyam fra kontrakter de næste otte år på grund af en korruptionssag.

Det skriver Financial Times.

Sagen drejer sig ifølge avisen om bestikkelse og forkert fakturering i forbindelse med it-udvikling og drift af systemer, der har indbragt Satyam ordrer for mere end en milliard kroner.

Satyam afviser i en pressemeddelelse, at beskyldningerne fra Verdensbanken har noget på sig. Verdensbanken fastholder dog sin udelukkelse af Satyam.

Den store indiske it-virksomhed, der de seneste år er vokset meget hurtigt, havde sidste regnskabsår en omsætning på mere end 10 milliarder kroner efter en vækst på 46 procent. Dermed er det også en af den indiske softwareindustris store succeshistorier, der nu har fået problemer med imaget.

Korruptionssagen kommer på et meget dårligt tidspunkt for Satyam, der allerede var ramt af en anden skandale. Derfor spekuleres der nu i, om Satyam kan ende med at blive købt op.

Formand i modvind

Den anden skandale, som har ramt Satyam, drejer sig om, at virksomhedens bestyrelse forsøgte at opkøbe to selskaber, der var ejet af bestyrelsesformandens familie. En handel som ville indbringe familien omkring 8,5 milliarder kroner.

Den store handel, som ikke havde opbakning blandt aktionærerne, blev bremset, men sagen har skadet Satyams ry, og det er blandt andet grunden til spekulationerne om, hvor vidt Satyam nu er på vej til et opkøb.

Satyam er også til stede i Danmark, men er først og fremmest kendt herhjemme gennem et omfattende samarbejde med KMD. Samarbejdet betyder blandt andet, at KMD har en speciel afdeling i Bangalore i Indien for Satyam-medarbejdere, der arbejder med den danske virksomhed.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S