Indisk KMD-partner i milliard-skandale

De to brødre, som har stået i spidsen for KMDs store indiske partner Satyam har forladt virksomheden i en skandale af Enron-dimensioner. De har svindlet virksomhedens omsætning i vejret for milliarder.

Artikel top billede

Alle gode gange tre skandaler skulle der til før topledelsen i indiske Satyam i dag forlod virksomheden. Efter at have indrømmet at have pustet virksomhedens regnskaber kunstigt op forlod B. Ramalinga Raju, som var formand for bestyrelsen, og hans bror, B. Rama Raju, som var administrerende direktør, deres poster.

Svindelen, som ifølge nyhedsbureauet Reuters beløber sig til mere end fem milliarder kroner, kaldes flere steder Indiens Enron-skandale.

Afsløringen af de kunstigt oppustede regnskaber og overskud kommer efter virksomheden har været indblandet i to andre kontroversielle sager.

Først ville bestyrelsen købe to virksomheder, som var ejet af de to brødres familie. Angiveligt var målet at sprede forretningen ud på flere områder. Men nu siger de to brødre, at planen var at udskifte de falske værdier i Satyam med reelle værdier.

Derefter udelukkede den internationale udviklingsbank, Verdensbanken, Satyam fra at levere til banken. Udelukkelsen kom fordi Satyam angiveligt havde været indblandet i korruption i forbindelse med en række aftaler med banken.

Nervøs samarbejdspartner

Satyam er en af Indiens fire største outsourcing-virksomheder på it-området, men er i Danmark mest kendt for sit samarbejde med KMD. Det danske softwarehus har 45 Satyam ansatte tilknyttet fast, og det tal skulle i løbet af i år stige til 80.

I KMD's hovedsæde i Ballerup er den afventende holdning nu også skiftet ud med nervøsitet.

"Vi følger sagen særdeles tæt og er bekymrede over situationen, og vi er i en dialog med Satyams ledelse i øjeblikket," siger Christoffer Hellmann, pressechef i KMD.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S