Indisk KMD-partner i milliard-skandale

De to brødre, som har stået i spidsen for KMDs store indiske partner Satyam har forladt virksomheden i en skandale af Enron-dimensioner. De har svindlet virksomhedens omsætning i vejret for milliarder.

Artikel top billede

Alle gode gange tre skandaler skulle der til før topledelsen i indiske Satyam i dag forlod virksomheden. Efter at have indrømmet at have pustet virksomhedens regnskaber kunstigt op forlod B. Ramalinga Raju, som var formand for bestyrelsen, og hans bror, B. Rama Raju, som var administrerende direktør, deres poster.

Svindelen, som ifølge nyhedsbureauet Reuters beløber sig til mere end fem milliarder kroner, kaldes flere steder Indiens Enron-skandale.

Afsløringen af de kunstigt oppustede regnskaber og overskud kommer efter virksomheden har været indblandet i to andre kontroversielle sager.

Først ville bestyrelsen købe to virksomheder, som var ejet af de to brødres familie. Angiveligt var målet at sprede forretningen ud på flere områder. Men nu siger de to brødre, at planen var at udskifte de falske værdier i Satyam med reelle værdier.

Derefter udelukkede den internationale udviklingsbank, Verdensbanken, Satyam fra at levere til banken. Udelukkelsen kom fordi Satyam angiveligt havde været indblandet i korruption i forbindelse med en række aftaler med banken.

Nervøs samarbejdspartner

Satyam er en af Indiens fire største outsourcing-virksomheder på it-området, men er i Danmark mest kendt for sit samarbejde med KMD. Det danske softwarehus har 45 Satyam ansatte tilknyttet fast, og det tal skulle i løbet af i år stige til 80.

I KMD's hovedsæde i Ballerup er den afventende holdning nu også skiftet ud med nervøsitet.

"Vi følger sagen særdeles tæt og er bekymrede over situationen, og vi er i en dialog med Satyams ledelse i øjeblikket," siger Christoffer Hellmann, pressechef i KMD.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job