Ny Windows-server før Longhorn

Microsoft vil opdatere Windows Server 2003 med bedre styringsværktøjer og helt nye funktioner.

Indhold

Microsoft bekræftede fredag, at firmaet planlægger at udgive en opdateret udgave af firmaets styresystem til servere, Windows Server 2003, inden Microsoft udsender server-versionen af firmaets kommende styresystem, som går under kodenavnet Longhorn.

Den nye version vil byde på bedre integration med tillægsprodukter som Windows SharePoint Services, Windows Rights Management Services og Group Policy Management Console.

Disse komponenter er tidligere udgivet som Windows Server 2003 Feature Packs. Men den kommende udgave af Windows Server 2003 vil byde på integreret styring og installation af produkterne.

Men Microsoft understreger, at den kommende opdatering også vil indeholde helt nye funktioner. Hvilke funktioner, der er tale om, vil firmaet ikke afsløre.

Microsoft har endnu ikke afgjort, om produktet skal koste penge for de kunder, som ikke har software-abonnement på Windows Server 2003.

En analytiker fra IDC siger, at opdateringen vil kunne forventes om 12 til 18 måneder. Den næste egentlige Windows-udgave, Longhorn, kan først forventes til 2006 eller 2007, siger analytikeren.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks