Ny Windows-server før Longhorn

Microsoft vil opdatere Windows Server 2003 med bedre styringsværktøjer og helt nye funktioner.

Indhold

Microsoft bekræftede fredag, at firmaet planlægger at udgive en opdateret udgave af firmaets styresystem til servere, Windows Server 2003, inden Microsoft udsender server-versionen af firmaets kommende styresystem, som går under kodenavnet Longhorn.

Den nye version vil byde på bedre integration med tillægsprodukter som Windows SharePoint Services, Windows Rights Management Services og Group Policy Management Console.

Disse komponenter er tidligere udgivet som Windows Server 2003 Feature Packs. Men den kommende udgave af Windows Server 2003 vil byde på integreret styring og installation af produkterne.

Men Microsoft understreger, at den kommende opdatering også vil indeholde helt nye funktioner. Hvilke funktioner, der er tale om, vil firmaet ikke afsløre.

Microsoft har endnu ikke afgjort, om produktet skal koste penge for de kunder, som ikke har software-abonnement på Windows Server 2003.

En analytiker fra IDC siger, at opdateringen vil kunne forventes om 12 til 18 måneder. Den næste egentlige Windows-udgave, Longhorn, kan først forventes til 2006 eller 2007, siger analytikeren.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Metroselskabet I/S

Teamchef for Data & Data Governance

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura