IBM skovler penge ind - ikke et ord om fyringer

IBM tjener trods krisen fortsat gode penge. Selskabet er fortsat tavs om rygter om kommende fyringsrunde.

Artikel top billede

Trods massive rygter om en forestående massefyring skovler IBM penge ind.

Selskabet kom ud af dets fjerde regnskabskvartal med en indtjening 17 procent højere end i det tilsvarende kvartal et år tidligere, men en samlet omsætning på 155 milliarder kroner er seks procent lavere.

Indtjeningen for kvartalet landede på godt 23 milliarder kroner.

I en udsendt pressemeddelelse fra IBM nævnes der ikke kommende tilpasninger af medarbejderstaben, selv om der florerer rygter om, at IBM har en stor fyringsrunde under opsejling.

"Vi følger situationen. Vi ved med sikkerhed, at der er ansatte, der har fået at vide, at de skal begynde at lede efter et andet job," siger Lee Conrad, koordinator i det amerikanske fagforbund IBM/CWA Local 1701, der forsøger at organisere de amerikanske IBM-ansatte og som står bag en hjemmeside, der samlet rygterne om den kommende fyringsrunde.

Nu bliver det overskyet

IBM's finansdirektør Mark Loughridge forventer da også, at vejrudsigten skifter fra solskin til overskyet. Han forventer således, at omsætningen vil ligge på nuværende niveau i det kommende kvartal, men forventer til gengæld, at den dernæst vil vokse.

Ifølge selskabet skyldes faldet i omsætningen nemlig ikke mindst, at dollaren i den seneste tid er blevet stærkere. Justerer man for ændringer i dollar-kursen, er omsætningen gået tilbage med blot en enkelt procent, hedder det.

Ifølge IBM er omsætningen inden for softwaresalg steget tre procent, mens omsætningen inde for service og teknologi er faldet med henholdsvis fem og fire procent.

Det ses som et tydeligt tegn på, at kunder i den seneste tid har været med tilbageholdende med at investere i nye it-projekter, der i mange tilfælde er blevet udskudt til bedre tider.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS