Total Pirate Bay-spærring kræver brev til alle ISP'er

De enkelte teleselskaber spærrer først Pirate Bay, når IFPI beder om det. De største har allerede fået brev fra IFPI. Men der skal mere porto til, før der er spærret over en bred kam.

Artikel top billede

"Vi ser ingen grund til at spærre, hvis vi ikke bliver bedt om det," siger Jens Ottosen-Støtt, formand for Telekommunikationsindustrien.

Det er ikke kun kunder hos TDC, Telia og Sonofon, som får spærret adgangen til den omdiskuterede svenske internetside, the Pirate Bay.

Også andre udbydere vil over en bred kam spærre kundernes adgang til den svenske hjemmeside som følge af Landsrettens stadfæstelse af den fogedretskendelse, som sidste år pålagde den Telenor-ejede internetudbyder Tele2 at spærre adgangen til Pirate Bay i februar.

Det fortæller formanden for telebranchens interesseorganisation, Tele-kommunikationsindustrien.

"Vi har en landsretsafgørelse, der har afgjort spørgsmålet, indtil Højesteret - muligvis - vil tage stilling til spørgsmålet og muligvis give os medhold. Indtil da kender vi retstillingen i Danmark. Det har ikke noget formål at genere retsvæsenet med 25 fogedretssager, når vi kender udfaldet på forhånd," siger Jens Ottosen-Støtt.

Mandag spærrede landets største internetudbyder TDC sammen med andre udbydere som følge af et brev fra IFPI Danmark kundernes adgang til den svenske internetside, som allerede har været spærret i et stykke tid hos det Telenor-ejede selskab Cybercity.

IFPI må sende breve til alle

Når der skal et brev fra IFPI til at effektuere spærringen hos teleselskaberne, skyldes det at sagen har principiel betydning for teleoperatørerne, forklarer tele-formanden.

Derfor skal IFPI formentlig regne med at spendere porto på breve til hele rækken af internetudbydere, før ophavsretsorganisationen kan være sikker på, at alle selskaber spærrer kundernes adgang til the Pirate Bay.

"Vi ser ingen grund til at spærre, hvis vi ikke bliver bedt om det," siger Jens Ottosen-Støtt.

Årsagen til modviljen er, at selskaberne mener, at det er bedre at blive presset til at spærre, end at gøre det af egen drift.

Samtidig har internetudbyderne generelt modvilje mod at spærre nettet og i særdeleshed til at spærre netop Pirate Bay, fordi selskaberne mener, at sagen er forkert afgjort, fortæller tele-formanden.

"Vi mener at Østre Landsrets afgørelse er meget betænkelig," siger Jens Ottosen-Støtt.

Det har ikke endnu ikke været muligt at få en kommentar til sagen fra IFPI Danmark

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job