Total Pirate Bay-spærring kræver brev til alle ISP'er

De enkelte teleselskaber spærrer først Pirate Bay, når IFPI beder om det. De største har allerede fået brev fra IFPI. Men der skal mere porto til, før der er spærret over en bred kam.

Artikel top billede

"Vi ser ingen grund til at spærre, hvis vi ikke bliver bedt om det," siger Jens Ottosen-Støtt, formand for Telekommunikationsindustrien.

Det er ikke kun kunder hos TDC, Telia og Sonofon, som får spærret adgangen til den omdiskuterede svenske internetside, the Pirate Bay.

Også andre udbydere vil over en bred kam spærre kundernes adgang til den svenske hjemmeside som følge af Landsrettens stadfæstelse af den fogedretskendelse, som sidste år pålagde den Telenor-ejede internetudbyder Tele2 at spærre adgangen til Pirate Bay i februar.

Det fortæller formanden for telebranchens interesseorganisation, Tele-kommunikationsindustrien.

"Vi har en landsretsafgørelse, der har afgjort spørgsmålet, indtil Højesteret - muligvis - vil tage stilling til spørgsmålet og muligvis give os medhold. Indtil da kender vi retstillingen i Danmark. Det har ikke noget formål at genere retsvæsenet med 25 fogedretssager, når vi kender udfaldet på forhånd," siger Jens Ottosen-Støtt.

Mandag spærrede landets største internetudbyder TDC sammen med andre udbydere som følge af et brev fra IFPI Danmark kundernes adgang til den svenske internetside, som allerede har været spærret i et stykke tid hos det Telenor-ejede selskab Cybercity.

IFPI må sende breve til alle

Når der skal et brev fra IFPI til at effektuere spærringen hos teleselskaberne, skyldes det at sagen har principiel betydning for teleoperatørerne, forklarer tele-formanden.

Derfor skal IFPI formentlig regne med at spendere porto på breve til hele rækken af internetudbydere, før ophavsretsorganisationen kan være sikker på, at alle selskaber spærrer kundernes adgang til the Pirate Bay.

"Vi ser ingen grund til at spærre, hvis vi ikke bliver bedt om det," siger Jens Ottosen-Støtt.

Årsagen til modviljen er, at selskaberne mener, at det er bedre at blive presset til at spærre, end at gøre det af egen drift.

Samtidig har internetudbyderne generelt modvilje mod at spærre nettet og i særdeleshed til at spærre netop Pirate Bay, fordi selskaberne mener, at sagen er forkert afgjort, fortæller tele-formanden.

"Vi mener at Østre Landsrets afgørelse er meget betænkelig," siger Jens Ottosen-Støtt.

Det har ikke endnu ikke været muligt at få en kommentar til sagen fra IFPI Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura