Vista kan være hovedsynder bag Microsoft-fyringer

Dårligt salg af Vista kan være en af hovedårsagerne til, at Microsoft drosler ned og fyrer.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Windows Vista har været et problem for Microsoft faktisk siden, styre-systemet blev lanceret i 2006.

Microsoft seneste regnskabs-kvartal er ikke en undtagelse. På trods af et dyk i salget af klient-software mener en analytiker imidlertid, at de kommende nedskæringer i Microsofts medarbejderstab er sundt for selskabet.

Torsdagens kvartalsregnskab fra Microsoft viser, at omsætningen inden for klient-software - altså Windows Vista - er faldet med otte procent.

"Windows Vista klarer sig ikke godt. Ifølge vores data dropper mange kunder Vista," siger Gartner-analytiker, Neil McDonald.

Samme melding kommer fra stort set alle andre større analysehuse, der på samme måde peger på dårligt Vista-salg. Forrester sammenligner endda styresystemet med den fejlslagne lancering af cola-varianten New Coke.

Vistas problemer understreges af, at Microsoft angiveligt påtænker at udskyde opdateringspakken SP2 til Vista.

Ifølge Gartner-analytiker Neil McDonald køber folk i dag ikke nye pc'er så ofte som tidligere.

Det skyldes dels, at mange afventer Vista-afløseren Windows 7, ligesom problemet forstærkes af finanskrisen og - i Microsofts tilfælde - det markante opsving, der er inden for salg af de de prisbillige mini-computere.

Neil McDonald tilføjer, at Microsofts business-produkter faktisk har klaret sig godt i det seneste kvartal.

"Virksomheds-produkterne klarer sig rigtigt godt med endnu et kvartal med to-cifrede vækst-rater," siger han.

Læses lige nu

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune