Skæbnetime udsat for kriseramt fiberfirma

Det midt- og vestjyske bredbåndsselskab MidtVest Bredbånd har fået opretholdt selskabets betalingsstandsning. Nu har bestyrelsen indtil 2. april til at finde en løsning.

Artikel top billede

Foto: MidtVest Bredbånd

Det øjeblikkelige pres på MidtVest Bredbånd, som gik i betalingsstandsning for to uger siden, har vundet lidt tid.

Det kriseramte bredbåndsselskab har ved skifteretten i Holstebro fået opretholdt betalingsstandsningen, så fristen til at finde en løsning på virksomhedens problemer nu er forlænget til 2. april.

Nu får MidtVest Bredbånd altså længere tid til en rekonstruktion af selskabet.

"Det er jeg meget glad for," siger Flemming Poulsen, der fortæller, at der er blevet arbejdet nærmest i døgndrift for at nå frem til en løsning.

Forhandlinger i gang

Formanden har tidligere fortalt, at der foregår samtaler med forskellige parter, som har vist interesse i at være med til at drive MidtVest Bredbånd videre, uden at være specifik om præcist hvordan.

"Det skrider frem så både kreditorer og tilsynet er tilfredse med det," siger Flemming Poulsen, som ikke kan uddybe det yderligere.

Krisen i MidtVest Bredbånd kommer ifølge bestyrelsesformanden Flemming Poulsen som en konsekvens af finanskrisen, som har sat virksomheden under pres, fordi virksomhedens banker har smækket kassen i.

MidtVest Bredbånd er ejet af seks elselskaber i det midt- og vestjyske område, som efter bankernes beslutning også valgte at smække kassen i.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen