Christiansborg forsvarer politiets teleovervågning

Dommere og politi fungerer ualmindelig godt i tele-overvågningssager, fastslår flere Christiansborg-politikere efter kritik af ordensmagten.

Artikel top billede

De retspolitiske ordførere på Christiansborg mener, at advokat Henrik Stagetorns kritik af politiet og dommerne i tele-overvågningssager er forfejlet.

Advokaten har ellers agiteret for, at politiets succesrate med hensyn til domsfældelser var for lav, og dommerne er for villige til at bevæbne betjentene med dommerkendelser, når det kommer til at skulle overvåge telefonsamtaler og rode teleselskabernes servere igennem for bevismateriale.

"Hvis man forventer, at overvågningssagerne fører til en 100 procent opklaringsrate, så drager man jo en fejlkonklusion. Overvågninger af flere personer kan jo føre til opklaring af større kriminelle netværk," påpeger Socialdemokratiets retspolitiske ordfører Karen Hækkerup.

Hun kalder det nuværende samarbejde mellem dommere og politiet på overvågningsfronten for 'ualmindelig godt' og afviser, at der bliver aflyttet for meget.

"I det enkelte tilfælde bliver der aflyttet, hvis man kan opklare eller forebygge kriminalitet. Det er jo ret svært for ikke at sige umuligt på forhånd at udstikke tal for, hvor mange personer, der skal aflyttes, for at bryde en kæde af pædofile eller menneskehandlere," pointerer socialdemokraten.

V: Fornuftig balance
Heller ikke hos regeringspartiet Venstre mener retspolitisk ordfører Kim Andersen, at der er noget at komme efter i samarbejdet mellem politiet og domstolene.

"Jeg mener, at vi har fundet en fornuftig balance i overvågningen," siger Kim Andersen.

Med hensyn til, at politiet i stort set alle tilfælde får tilkendt en dommerkendelse i teleovervågningssager, frikender Kim Andersen politiet såvel som dommere.

"De høje tal kan jo dække over, at politiet ved, hvornår de skal spørge efter dommerkendelser, for dommerne deler dem jo ikke bare ud," lyder det fra Kim Andersen.

Formand for Dommerforeningen, Jørgen Lougart, har ellers tidligere udtalt, at kritikken var svær at værge sig imod ud fra den betragtning, at dommerne følger de love, som politikerne har udstukket.

Metroselskabet I/S

Teamchef for Data & Data Governance

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS