Russere lukkede danske netbanker

Det var russiske hackere, der stod bag det malware-angreb, der i sidste uge lukkede for 8.000 danskeres adgang til netbank.

Artikel top billede

Da de danske netbanker for en uge siden lukkede 8.000 danskeres netbank, var det russiske programmører, der var årsagen.

Det fortæller sikkerhedsfirmaet F-Secure.

Adgangen blev spærret, efter et spionprogram blev opdaget på de berørte kunders pc'er, og det er dette program, der er udviklet af russiske programører.

Ifølge F-Secure havde hackerne specifikt udset sig danske netbank-kunder som målet for deres malware. Målet var at hente fortrolig bankinformation fra privatpersoner.

"Ideen bag dette angreb er ikke ny, men vi må konstatere at måden og midlerne, som benyttes, bliver mere og mere sofistikerede," siger Michael Dahl, Channel Manager i F-Secure Danmark, i en pressemeddelse.

Svært at opdage og fjerne

Gruppen af hackere har brugt "Man-in-the-Browser"-teknikken, hvor et stykke software lægger sig i laget mellem brugeren og i dette tilfælde netbanken.

Derfor opdager brugeren aldrig, at han eller hun gennem browseren sender andre data end de ønskede.

Samtidig har udviklerne gjort det vanskeligt at opdage og fjerne virussen, der er kodet med rootkit-teknologi.

Endnu har sikkerhedsvirksomhederne ikke noget program klar til at fjerne det russiske malware, men på tværs af firmaer samarbejder de om at finde en løsning.

"Alle har interesse i at samarbejde om, at afværge denne type angreb, som vi desværre kun kan forvente flere af i fremtiden. Vi har en fælles opgave for sikre at nettransaktioner og netbank systemerne i Danmark er sikre at benytte for borgerne," siger Michael Dahl.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland