TDC's skæbne afhænger af kobber-loyalitet

Danmarks største teleselskab kommer i morgen med årsregnskab for 2008, og det mest interessante er, om forbrugerne fortsat holder fast i selskabets kobbernet.

Artikel top billede

Administrerende direktør og koncernchef, Henrik Poulsen, skal i morgen præsentere sit første årsregnskab som TDC-topchef.

Guldklumpen i TDC er kobbernettet. Det danske teleselskab sidder som eneejer af det nedgravede danske telefonnetværk, men der er de senere år kommet flere alternativer.

Mobiltelefonien har længe været et alternativ til fastnettelefoni, men nu vinder også fibernet og mobilt bredbånd frem som alternativer til ADSL-linjerne på kobbernettet.

Det er disse punkter, som aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Bank vil bide mærke i, når TDC præsenterer 2008-regnskabet i morgen.

"Det interessante er, hvor kraftigt faldet er i TDC's almindelige telefonforretning. Derudover er det værd at fokusere på selskabets bredbåndsforretning set i lyset af, at mobilt bredbånd vinder frem, og elselskaberne virker til at have fået lidt mere momentum på deres fibersatsning," siger Poul Ernst Jessen, der følger de nordiske teleselskaber.

Af resultatet for de første tre kvartaler i 2008 fremgår det, at TDC har 2,19 millioner fastnetkunder i Danmark. I samme periode året før havde selskabet 2,43 millioner fastnetkunder. Det er et tab på 10 procent.

Det må ikke gå stejlt nedad

Chefrådgiver Michael Borre fra Nordea rådgiver om investeringer i teleaktier. Fordi TDC i dag er ejet af kapitalfonde, følger han ikke aktien tæt, men ifølge ham er der en generel tendens, som er værd at bemærke i de traditionelle teleselskabers regnskaber.

"Problemet i branchen er presset på fastnetforretningen. Det går helt klart ned ad bakke, men spørgsmålet er, om det går så stejlt ned ad bakke, at vækstområder som bredbånd og til dels mobiltelefoni er stærke nok til at opveje det," siger Michael Borre.

Jyske Banks aktieanalytiker Robert Jakobsen følger europæiske teleaktier, og han peger også på, at det er værd at holde øje med antallet af tabte kunder i fastnetforretningen.

"Det er noget, som alle teleselskaber kæmper imod ved at tilbyde bundle-pakker. Det vil selvfølgelig være positivt, hvis faldet i fastnetkunder aftager," forklarer Robert Jakobsen.

TDC præsenterede netop en samlet pakke under navnet HomeTrio i slutningen af januar. Denne pakke rummer telefoni, bredbånd og digitalt tv.

Finanskrisen spiller mindre rolle

Flere brancher er ramt hårdt på omsætningen på grund af finanskrisen, men ifølge Robert Jakobsen er telesektoren knap så følsom over for den økonomiske krise som andre brancher.

For ham er det mest interessante, hvordan selskabets såkaldt EBITDA-margin ser ud. Det vil sige, hvordan resultatet før afskrivninger er i forhold til selskabets samlede omsætning.

"Indtjeningen eller marginen på fastnetkunder ligger højere end på mobiltelefoni og bredbånd. Derfor er det vigtigt for de her selskaber at have konstant fokus på omkostningerne for at kunne fastholde en margin på niveau med året før," forklarer Robert Jakobsen.

I de første tre kvartaler i 2008 præsenterede TDC en EBITDA-margin på 33,6 procent, mens tallet var 31,6 procent for samme periode i 2007. Formentlig er resultat af den tidligere administrerende direktør og koncernchef Jens Alders omkostningsreduktioner.

Forretningen i Schweiz på vej mod salg

Mens TDC har kernebase i Danmark, ejer koncernen også det næststørste teleselskab i Schweiz, Sunrise. Et selskab, som flere gange har været meldt solgt.

"Sunrise har gennemført nogle store omkostningsreduktioner og solgt noget fra, og det bliver interessant at se, hvordan det nu ser ud," siger Poul Ernst Jessen.

Jens Alder har tidligere udtalt til Computerworld, at TDC driver Sunrise som en kapitalfond ville gøre det. Det handler om at gøre selskabet klar til salg ved trimme virksomheden, og derefter sælge Sunrise fra.

RB-Børsen skrev i midten af januar, at France Telecom havde vist interesse for Sunrise. Salgsprisen blev dengang vurderet til at ligge mellem 22 og 30 milliarder kroner.

Se TDC's regnskab for de tre første kvartaler i 2008 her. Heraf fremgår det, at TDC forventer en lidt lavere omsætning i 2008 end året før.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos