Vaklende EU-politik bremser udrulning af fiber

Usikkerhed om åbne eller lukkede fibernet i EU betyder, at Europa i dag halter på udbredelsen af fibernet, lyder det fra direktør i fiberbranchen.

Artikel top billede

Det er dyrt at grave fiber ned. Den konklusion har den danske elsektor allerede konstateret med dens investeringer på mere end syv milliarder kroner.

Investeringen har dog sendt Danmark et godt stykke op i den internationale top med udrulning af fiber, men det ser knap så godt ud i resten af EU. Det har en enkelt forklaring, mener Thomas Kallstenius, der er marketing director i Alcatel-Lucent.

"Det har i EU været uklart, om den nedgravede fiber i Europa skal være åben for andre tjenesteudbydere, eller om det skal være lukket, hvor udrulleren kontrollerer sit eget netværk. Uklarheden har bremset investeringerne i fiber," siger Thomas Kallstenius.

Han er sammen med toppen af den europæiske fiberbranche samlet i København til den årlige europæiske fiberkongres. Her er mere end 2.000 gæster samlet i Bella Center for at diskutere, hvordan fiber kan vinde frem på det europæiske kontinent.

Thomas Kallstenius fremhæver, at fiberudrulningen er gået bedre i andre lande, som vi sammenligner EU med.

"USA og Japan har hver deres politik inden for regulering af fiber, men her har der været klarhed. I USA har fiberselskaberne fået garanti for, at deres netværk er beskyttede, mens de japanske myndigheder har meldt klart ud, at andre skal have adgang til netværket," fortæller Thomas Kallstenius.

Ingen fiber i Tyskland og Storbritannien

Den internationale økonomiske organisation OECD gennemfører årligt undersøgelser af medlemslandenes bredbåndsmarked. Her fremgår det, at 45 procent af alle bredbåndsforbindelser i Japan er fiber, mens tallet er tre procent for USA. I Europas to største økonomier, Tyskland og Storbritannien, udgør fiber nul procent af bredbåndsforbindelserne.

EU-Kommissionen med kommissær Vivane Reding i spidsen arbejder lige nu på at sikre klarhed for de europæiske fiberselskaber, så de ved, efter hvilken økonomisk plan de kan udrulle fiber efter.

"Det er afgørende for investeringerne i den europæiske fiber, at virksomhederne har klarhed," siger Thomas Kallstenius.

Den europæiske model kommer til at indebære, at konkurrencen finder sted på infrastruktur. Det vil sige, at selskaberne får fuldt ejerskab over deres egen nedgravede fiber. Kun i områder, hvor en rentabel mulighed ikke er til stede, vil et fibernet blive pålagt at åbne op for flere tjenesteudbydere.

I Danmark går ni procent af alle bredbåndsforbindelser ifølge OECD igennem fiber.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S