Mozilla går sammen med EU i kampen mod Microsoft

Mozilla går med ind i EU-sagen mod Microsoft og får udvidede beføjelser.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mozilla, der er selskabet bag open source-browseren Firefox, har fået lov af EU til at gå med ind i EU-sagen mod Microsoft.

EU Kommissionen - der står i spidsen for EU's bestræbelser på at sikre fri konkurrence - anklagede i sidste måned Microsoft for at hindre fri konkurrence på browsermarkedet ved at bundle selskabets browser, Internet Explorer, med selskabets meget udbredte Windows-styresystem.

Hvis beskyldingerne holder stik, kan Microsoft blive tvunget til at ændre den måde, hvorpå selskabet distribuerer Internet Explorer, ligesom selskabet risikerer at skulle en bøde for misbrug af sin dominerende markeds-position.

Mitchell Baker, talsperson for Mozilla, oplyser, at Mozilla har tilbudt sin assistance til EU Kommissionen som en ekstra "ressource" i forbindelse med, at EU overvejer hvad en effektiv indgriben vil medføre, som det hedder.

Baker mener, at der ikke er "den mindste antydning af tvivl" om, at Microsoft bundling af Internet Explorer til Windows "skader konkurrencen mellem webbrowsere, underminerer innovation og begrænser forbrugernes valgmuligheder."

Hun oplyser, at Mozilla er blevet godkendt som "interesse-baseret tredje part".

Det betyder, at selskabet er blevet godkendt til at komme med synspunkter til kommissionen, ligesom selskabet er blevet godkendt til at se de fortrolige dokumenter, som Microsoft sendte til EU Kommissionen i sidste måned samt til at deltage i en eventuel høring, hvis Microsoft ønsker en.

Sagen er blevet sat i gang på baggrund af en klage fra den norske browser-producent, Opera.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect