Teleselskaber knuser mobilproducenters drømme

Hvis mobilproducenterne havde troet, at de skulle danse rundt i en sand LTE-rus, kan de godt tro om. I hvert fald en tid endnu, lyder meldingen fra de store teleoperatører.

Artikel top billede

Mobilproducenterne må bide tænderne sammen. Der er nemlig ikke behov for nye modeller til LTE-nettet. De store teleselskaber holder igen med investeringerne.

Arvtageren til 3G. En alvorlig konkurrent til fibernettet.

Sådan er det det nye LTE-netværk blevet omtalt, og det er da også spået en betydelig rolle på ugens mobilmesse i Barcelona.

Når spotlyset slukkes og LTE-prædikanterne er trådt af scenen, må LTE dog atter finder sig i en plads i skyggen.

I hvert fald for en tid endnu.

Mange af de store europæiske teleselskaber, herunder Vodafone, France Telecom og Deutsche Telekom, har nemlig udskudt planerne om en storstilet LTE-udrulning i mindst et par år, skriver Financial Times.

Krise lægger milliarderne på is

Det er usikkerhed fra investorerne om teleselskabernes aktuelle finansielle situation, der får de store telekonglomerater til at udskyde de massive milliardinvesteringer i det nye mobilnet.

Og det rammer altså mobilproducenterne, der havde håbet på en hurtig LTE-udrulning til at sætte skub i produktionen af nye modeller.

Vodafone mener, at LTE-udrulning kan vente helt til 2012, før kunderne vil begynde at efterspørge de højere hastigheder på op til 50 mbit, som det nye netværk muliggør.

Unødvendigt med LTE

Hos France Telecom mener topchef Didier Lombard, at der i hvert fald vil gå et par år, før udrulningen for alvor bliver sparket i gang.

"Det er naturligt, at de store mobilproducenter er ivrige efter at få teleudbyderne til at investere i 4G (LTE, red.) tidligt," siger han og fortsætter:

"Realiteterne er imidlertid, at det er unødvendigt med en storstilet udrulning af LTE i mindst et par år endnu," lyder altså den nedslående besked til de håbefulde producenter af mobiltelefoner.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job