Cyberangreb målrettet fejl i Internet Explorer

Kinesiske pro-tibetanske grupper er ofre for spywareangreb ved hjælp af nyligt lukkede sikkerhedshuller i Internet Explorer. Teknikken vil sandsynligvis brede sig.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

Computerworld News Service: Microsoft advarede i sidste uge om, at det ville være let for cyberkriminelle at udføre angreb gennem sikkerhedshuller, som virksomheden netop lukkede i dens browser, Internet Explorer. Det har nu vist sig at være sandt.

Tirsdag meddelte sikkerhedsleverandøren Trend Micro at have opdaget det første angreb, der udnytter en af de to sårbarheder, som Microsoft patchede for en uge siden.

Microsoft har udtalt, at begge disse sårbarheder vil være lette at udnytte i onlineangreb.

I løbet af weekenden opdagede eksperter fra Trend Micro, hvad der tilsyneladende er et lille målrettet angreb, der udnytter fejlen til at installere spyware, fortæller Paul Ferguson fra sikkerhedsleverandøren.

"Den installerer en bagdør, der uploader stjålet information gennem port 443 til et site i Kina," forklarer han.

Det var ikke umiddelbart muligt at få en kommentar fra Microsoft angående Trend Micros rapport fra i tirsdags.

Selvom Paul Ferguson ikke ved, hvem der skrev angrebskoden, så fortæller han, at den nøje ligner malware, der blev sendt til pro-tibetanske grupper for omkring et år siden tilsyneladende med det formål at indsamle efterretninger.

Både sidste års angreb og denne seneste malware udløses, når brugeren åbner et inficeret Word-dokument. Dette dokument indeholder et ActiveX-objekt, der forbinder Internet Explorer til et skadeligt website, som derefter installerer spyware på computeren.

Det er ikke nødvendigt at bruge Word for at udnytte denne fejl - angrebet ville også fungere, hvis offeret blot besøgte det skadelige website - men denne teknik er helt på linje med tidligere Tibet-fokuserede angreb, oplyser Paul Ferguson.

"Enkelt at undgå"

Om dette vil føre til bredere angreb mod Internet Explorer er uvist, påpeger Paul Ferguson.

Ifølge Verisigns iDefense er det sandsynligt, at der vil komme flere angreb.

"Selvom dette angreb er begrænset i omfang og sandsynligvis kun vil blive rettet mod ganske få organisationer, så vil tilgængeligheden af pålidelig angrebskode inden længe blive opdaget af andre, og disse angreb vil sandsynligvis være udbredte inden for en uges tid," skriver virksomheden i en advarsel, den sendte ud til kunder i tirsdags.

"På nuværende tidspunkt ser vi ikke rigtigt noget bevis for en sammenhængende kampagne her," oplyser Paul Ferguson.

"Men … det er enkelt fuldstændigt at undgå denne trussel. Du behøver ikke at bekymre dig om antivirus-programmer, du skal bare sørge for, at dine computere har installeret de seneste sikkerhedsopdateringer."

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S