Ryanair klar med luft-telefoni

Det irske lavprisselskab Ryanair lancerer mobiltelefoni i udvalgte fly. Indtil videre dog med SMS og datatrafik, men kan senere udvides til opkald.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Air France)

Ryanair har igennem flere år arbejdet med at tilbyde passagererne mobiltelefoni undervejs på flyvninger. Nu er tjenesten klar i de første 20 af selskabets fly, hovedsageligt baseret i Dublin, Irland, med planer om at udvide til resten af flåden over de næste 18 måneder.

Mens flykabinen af mange ses som det sidste sted, man helt kan slippe for at høre på andres samtaler, ser Ryanair et marked for højtflyvende telefoni.

Almindeligt mobilnetværk

Løsningen, som er udviklet af OnAir, fungerer som et helt almindeligt telefonnetværk, men er i første omgang begrænset til SMS og datatrafik.

Deciderede opkald kan senere komme på tale, hvis der viser sig at være interesse for det.

"Vi forventer, at efterspørgslen vil vokse hurtigt og håber, at kunder fra alle teleselskaber snart vil kunne ringe eller skrive hjem fra 30.000 fods (10 kilometer, red.) højde," udtaler Michael O'Leary, direktør i Ryanair, i en pressemeddelelse.

Priserne for at bruge mobilnettet svarer til roamingpriser udenfor EU alt efter, hvilken aftale mobilbrugerens udbyder har med OnAir, og vil være i omegnen af 3,50 kroner for en SMS, 8 til 17 kroner for at sende eller modtage en e-mail, forudsat der ikke er vedhæftet større filer (over 100 kb), og opkald vil blive prissat i størrelsesordenen 13 til 25 kroner i minuttet.

For at kunne bruge tjenesten, skal det pågældende telefonselskab altså have en aftale med OnAir. På nuværende tidspunkt er der aftaler på plads med selskaberne O2 og Vodafone. Kunderne hos yderligere 50 europæiske selskaber skulle også kunne bruge netværket allerede nu.

Satellit-telefoni

Rent teknisk fungerer Ryanairs mobilløsning ved, at mobiltelefonen forbinder til flyets antenne, i form af et mini-GSM netværk, som det ville ske med en almindelige telefonmast. Herfra sendes opkald og data via en Inmarsat SwiftBroadband satellitforbindelse til jorden, hvor det forbinder til OnAirs egen infrastruktur, og videre ud i verden.

Brugen af netværket er kun mulig, når et særligt "Mobil OnAir"-skilt lyser, når flyet ligger i en højde af 10.000 fod (tre kilometer) eller over, og af sikkerhedshensyn kan piloten til enhver tid slå kommunikationen fra.

Tilsvarende løsninger er allerede tilgængelige på businessclass ved udvalgte flyvninger fra selskaberne British Airways, Air France og det Dubai-baserede Emirates.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S