Sonofon-ejer skal betale 10 milliarder i erstatning

Det norske teleselskab Telenor, som ejer Sonofon og Cybercity, skal ifølge en russisk domstol holdes ansvarlig for et tab på 10 milliarder danske kroner.

Artikel top billede

Dagens dom i Rusland er et hårdt slag for Telenor, som skal hive 10 milliarder kroner op ad lommen. (Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Det var et gigantkrav, der i dag ramte den norske telekoncern Telenor. Ejeren af Sonofon og Cybercity. En russisk domstol idømte Telenor til at imødekomme et erstatningskrav på 10 milliarder danske kroner som følge af en tvist omkring opkøb af et ukrainsk selskab. Det skriver dagensit.no.

Det er selskabet Farimex, der har lagt sag an imod den norske telegigant.

Ifølge Farimex har Telenor forsinket selskabet Vimpelcoms opkøb af det ukrainske mobilselskab Ukranian Radio Systems (URS). Farimex har en aktiepost i Vimpelcom, hvor Telenor sidder på en stor aktiepost.

"Denne afgørelse er et alvorligt brud på Telenors lovlige rettigheder og interesser som en strategisk investor i Rusland," siger Jan Edvard Thygesen, koncerndirektør og leder af Telenors virksomheder i Central- og Østeuropa, ifølge dagensit.no.

Dømt for anden gang

Efter dommen er det anden gang, at Telenor bliver idømt at betale erstatning i sagen. I første omgang var beløbet endnu højere, men sagen skulle gå om ved domstolen i Omsk, som nu igen placerer ansvaret hos Telenor.

Telenor har intentioner om at anke dommen, ligesom selskabet vil fortsætte sine aktiviteter i Vimpelcom. Sammen med den russiske rival Alfa Group er Telenor storinvestor i Vimpelcom. Telenor mener, at Farimex, der ejer under en procent af Vimpelcom, er knyttet til Alfa Group.

"Vi mener, at der er sket både reelle procedurefejl, og at russisk lov er brudt," siger Telenors pressechef, Dag Melgaard, til Reuters.

Sagen behandles igen i løbet af marts, hvor det skal besluttes, om sagen reelt set skal ankes. Sagsøgerne kan dog indkræve beløbet allerede nu, også selvom sagen ender for en domstol på ny.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Styrelsen For It og Læring

    Security & Compliance Operations Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job