Leder: Det sidste suk fra den fede klient

Computerworld mener: Internet Explorer og Firefox er stadig hovedkonkurrenterne på browsermarkedet, men verden er på vej ind i en ny fase, hvor der i langt højere grad er tale om service.

Artikel top billede

Det er 17 år siden, browseren begyndte at gøre internettet folkeligt. Netscape Navigator var den første udbredte pc-applikation med det formål at give brugerne adgang til internettets grafiske brugerflade World Wide Web.

Applikationen kunne browse gennem det i første omgang sparsomme udbud af spændende hjemmesider, der mest havde akademisk eller pornografisk indhold.

Det ændrede sig hurtigt. Og da Bill Gates først var blevet overbevist om, at internettet var kommet for at blive, satte Microsoft alle sejl til med Internet Explorer. Ganske hurtigt var Netscape udryddet, og over hele verden blev internetadgang synonymt med Internet Explorer.

Men browseren er det sidste suk fra den fede klient - pc'en; fra de små 30 år hvor pc'en med Microsofts styresystem, kontorpakker og browser har domineret den informa­tionsteknologiske udvikling.

En tid hvor det var nødvendigt at have en særlig applikation til at gå på internettet for at finde og bruge indhold, på sammen måde som det var nødvendigt med en applikation til at skrive tekster, læse e-mail, føre bogholderi og meget andet.

Vi er stille og roligt på vej ind i næste fase, hvor tynde og supertynde klienter afvikler applikationer fra og behandler data på computere i datacentre.

For brugerne er der ikke længere tale om applikationer eller databehandling, men om service. At skrive en tekst eller åbne en bogføringsrapport, høre musik, se nyheder eller deltage i et videomøde er service, som brugeren kan anvende ved for eksempel at søge, klikke på i en opgaveoversigt eller bede om at få udført ved at tale til klienten.

Der er ikke brug for at åbne applikationer eller vælge filer. Selvfølgelig eksisterer der både filer, databehandling, storage og en masse andet komplekst teknologi - det er bare ikke brugernes problem.

Udviklingen går i en anden retning

Microsofts Internet Explorer og Mozillas Firefox er stadig hovedkonkurrenterne på browsermarkedet. Men med nyheden om, at Microsoft arbejder på en ny browser med navnet Gazelle og Googles lancering af Chrome i efteråret, er det klart, at udviklingen går i en anden retning.

For hverken Gazelle eller Chrome ser ud til at være traditionelle browsere, de ligner mere skitser til styresystemer for tynde klienter.

De sidste fem år har softwarehusene fyret op under den serviceorienterede arkitektur. Udviklingen af forretningsapplikationer er blevet baseret på løst koblede software-services. Og med en infrastruktur baseret på serviceorienteret arkitektur godt på vej, kan den aktuelle krise meget vel blive ketchupeffekten for forretningsapplikationer afviklet fra og behandlet i datacentre - eller cloud computing.

Hvis den stigende interesse hos it-cheferne for cloud computing giver sig udslag i ordrer, så ruller cloud computing meget hurtigere end forventet med stor betydning for hardware og softwareinvesteringer.

Omvendt er der er en god chance for, at udviklingen fortsætter stille og roligt, så vi snarere kigger fem til ti år ud i fremtiden, før den fede klient er helt færdig med at ralle. Men retningen er tydelig.

Med cloud computing er vi godt på vej. Næste skridt bliver procesorienterede ­applikationer, hvor brugerne fra de tynde klienter kan vælge løst koblede software-services, der tilsammen bliver en service som kan bruges til at løse opgaver og dermed understøtte forretningsprocesser.

Men kampen om browsermarkedet vil fortsat være både interessant og vigtig, så længe det er udtryk for, at der udvikles på teknologien bag browserne.

For det udviklingsarbejde er afgørende for, hvor hurtigt vi bevæger os væk fra ­applikationstyranniet til processervice.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S