KMD-salg godkendt trods forbehold

På trods af et par væsentlige forbehold har Konkurrencestyrelsen valgt at godkende salget af KMD. Salget af den største danskejede it-virksomhed til kapitalfonden EQT er dermed en realitet.

Artikel top billede

Foto: KMD

Konkurrencestyrelsen valgt at godkende kapitalfonden EQT's køb af KMD trods indsigelser mod købet. Det fremgår af Konkurrencestyrelsens notat om godkendelsen.

Godkendelsen, som er den endelige blåstempling af salget af den største danskejede it-virksomhed, betyder, at salget nu kan gennemføres. Det er kommunernes organisation, KL, der indtil nu har ejet KMD, og som altså nu kan indkassere de to milliarder kroner, som salget indbringer.

Konkurrencestyrelsen er dog ikke udelt positiv overfor salget i godkendelsesnotatet.

Frygt for overpriser

I vurderingen af salget hedder det blandt andet, at "For it-løsninger, der ikke er omfattet af Transitionsaftalen, kan der være en risiko for, at KMD (over for konkurrenter) kan hæve priserne for at få adgang til KMD's grænseflader og data til et urimeligt højt niveau, dels i profitøjemed og dels for at hindre konkurrenter i at udvikle konkurrerende it-løsninger."

Transitionsaftalen er en aftale, som giver KL og kommunerne en række forsikringer i forhold til leveringssikkerhed på systemer, der er kritiske for kommunerne, og som samtidig regulerer prisudviklingen på de kritiske systemer, som KMD er eneleverandør af.

Samtidig nævner notatet, at KMD gennem såkaldt bundling af produkter vil kunne hæmme konkurrencen.

De to forbehold har dog ikke ført til, at Konkurrencestyrelsen overordnet har fundet, at konkurrencesituationen bliver påvirket af, at KMD bliver solgt til kapitalfonden EQT.

Samtidig noterer styrelsen, at der ikke umiddelbart er nogen sammenfald mellem EQT's ejerinteresser i KMD og andre af EQT's og ATP's selskaber. ATP er med i opkøbet, men kun med en ejerandel på 15 procent.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2025

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

    4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Owner til KMD Nexus

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead UX

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job