Kort nyt: Mobilmarkedet i kraftigt fald

Der er et markant fald af salget af mobiltelefoner i verden. Det viser nye tal fra Gartner. Samlet set er det et fald på 4,6 procent i fjerde kvartal 2008 sammenlignet med tilsvarende tal fra 2007.

Nokia står for et tab på sin markedsandel på knap tre procentpoint, mens Motorola er endnu hårdere ramt med et tab på hele fem procentpoint.

De store vindere er LG og Samsung. Samsung går frem med en vækst på knap fem procentpoint, mens man i Samsung også samlet set går frem i sit salg i forhold til sidste kvartal.

Gartner peger på, at det er Samsungs hurtige respons på touch-interface mobiltelefoner, der har medført den store succes. Nokia havde derimod besvær med at lancere mobiltelefoner med touch-interfaces.

En af de regioner, der er hårdest ramt er Japan. Her faldt salget af mobiltelefoner i fjerde kvartal med hele 31 procent i forhold til 2007.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S