Artikel top billede

Konkursramte SurfRay sælges til SurfRay 2009

Konkursboet efter SurfRay er blevet solgt til et firma, der bærer samme navn. Ledelse og bestyrelse bliver dog en anden.

Det er det nystiftede selskab SurfRay 2009, der har overtaget hovedparten af virksomheden SurfRay, oplyser advokat Anne Birgitte Gammeljord, der er kurator for boet.

SurfRay 2009 overtager rettigheder til produkter, der blev solgt og markedsført af det tidligere selskab, samt supporten af hele kundebasen.

"Det er solide danskudviklede søgeteknologier, som vi har overtaget, og de er yderst attraktive," siger Søren Pallesen, der bliver en del af ledelsen i det nye selskab.

Vi vil udvikle og supporterer produkterne og således sikre den investering de godt 2.400 kunder har gjort i SurfRay-produkter, fortæller han.

"Samtidig vil det nye selskab overtage nøglemedarbejderne i det konkursramte selskab," lyder det fra Søren Pallesen.

På trods af navnesammenfaldet er der tale om et helt nyt selskab, der ligeledes indsætter ny bestyrelse og ledelse.

"Aftalen er lige faldet på plads, men vi vil præsentere detaljerne i det nye selskab i løbet af næste uge," siger Søren Pallesen.

SurfRay 2009 overtager blandt andet produkterne Ontolica, MondoSearch, IdleSurf, BehaviorTracking og InformationManager, der alle føres videre med de oprindelige udviklere.

Den 10. februar 2009 blev SurfRay A/S erklæret konkurs.

Søren Pallesen vil ikke ud med, hvor meget der er betalt for SurfRay.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere