Danske lærere til kamp mod multimedieskat

Danske lærere mener, at multimedieskat vil ramme dem hårdt. Det er et benspænd i forhold til den kæmpeindsats, den enkelte ansatte i skolen skal præstere, lyder det i et åbent brev til ministeren.

Artikel top billede

Danske lærere sender en opfordring til undervisningsministeren om, at han kan gøre sin indflydelse gældende og få slettet multimedieskatten.

De danske skolelærere melder sig nu også på banen i kampen mod multimedieskatten.

Danmarks IT-vejlederforening har forfattet et brev til skolens minister, hvor den argumenterer for, at beskatningen på bredbånd og pc'er giver ringere undervisning af vores børn.

"Det kan i forvejen være svært at overtale lærerne til at anvende it," siger Malte von Sehested, som er lærer og næstformand i Danmarks IT-vejlederforening.

"Derved kan det blive endnu en sovepude, hvis regeringen vil kræve betaling for at få stillet udstyr til rådighed. I og med at man selv skal betale en stor del af gildet, vil der for nogle være en undskyldning for ikke at engagere sig i it, og derved integrere det i undervisningen," vurderer han.

Gør noget Bertel Haarder

Danmarks IT-vejlederforening har valgt at henvende sig direkte til Undervisningsminister Bertel Haarder, selv om det egentlig er skatteministeren, som er ansvarlig.

Det skyldes, at foreningen vurderer, at forslaget vil forringe undervisningen, og derved er en sag, der kryber over på undervisningsministerens bord.

Håbet er derfor, at Bertel Haarder vil gøre sin indflydelse gældende i fortolkningen af skatteloven, således at skolens pædagogiske personale ikke bliver ramt økonomisk for at udføre det arbejde, som de er ansat til, lyder det i et åbent brev til ministeren.

Brevet lyder således:

Åbent brev til undervisningsministeren

Kære Undervisningsminister Bertel Haarder.

Vi henvender os til dig, skønt det egentlig er din kollega, skatteministeren, der har forårsaget vores reaktion.

Grunden er denne, at din kollegas multimedieskat på 5000 kr årligt for at have arbejdsgiverbetalt multimedieudstyr med hjem kommer til at ramme folkeskolen på et i forvejen meget ømt sted, nemlig integration af IT og medier i skolen.

Lærere og pædagoger har en lang tradition for at finpudse deres forberedelse hjemme, hvor der er ro til fordybelse, og eftersom langt de fleste skoler ikke stiller en personlig arbejdsplads til rådighed for den enkelte lærer, er det derfor naturligt, at man bruger sit private skrivebord derhjemme til at forberede sig ved eller rette opgaver.

Så vidt vi husker, har der aldrig været tale om, at lærere skulle sættes i skat af at tage skolens bøger eller andre materialer med hjem for at sætte sig ind i de didaktiske overvejelser omkring anvendelsen af disse.

De fleste lærere har i forvejen en computer derhjemme, og de færreste har en arbejdsgiverbetalt internetadgang, på trods af, at skolens intranetsystem bruges hjemmefra i stor stil.

Det, at personalet har en af skolens computere med hjem, betyder meget i forhold til integrationen af it og medier i undervisningen, idet man ikke skal forvente, at lærerens og pædagogens private pc har det samme programmel, som er installeret på skolens computere.

Vi i Danmarks IT-vejlederforening vil derfor afvise, at hjemlån af en af skolens bærbare computere til forberedelse og efterbehandling skal betragtes som et frynsegode for skolens personale, og vi har en grim fornemmelse af, at personalet vil reagere meget negativt og føle det som et benspænd i forhold til den kæmpeindsats, den enkelte ansatte i skolen skal præstere for at få ændret hele undervisningssiden fra analoge til digitale undervisningsmidler- og redskaber.

Vi tror på, at du er enig i vore betragtninger, og vi håber derfor, at du vil gøre din indflydelse gældende i fortolkningen af skatteloven, således at skolens pædagogiske personale ikke bliver ramt økonomisk for at udføre det arbejde, som de er ansat til.

Med venlig hilsen
på foreningens vegne

Per Kristensen
Landsformand
Danmarks IT-vejlederforening

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job