Fiberselskaber: Debatten skal være mere saglig

Med ny visionsplan håber Dansk Energi at nuancere debatten om fremtidens bredbånd. Brancheorganisationen er træt af en ensidig debat om underskud.

Artikel top billede

Nu skal danskerne én gang for alle have klar besked om fiberbredbånd og dets potentiale. Det mener fiberselskabernes brancheorganisation, Dansk Energi, der i en ny rapport over 20 sider kommer med visioner for udrulningen af fiberbredbånd og dets anvendelse i Danmark.

"Det er et bud på fra vores side at kigge fremad. Vi synes, der mangler nogle pejlemærker for os som branche," siger chefkonsulent hos Dansk Energi, Christian Berg.

Det er nemlig ikke småpenge, der er i spil, når der står fiberrig kost på menuen.

"I vores branche med de her milliard-investeringer, der foretages, så ville det være rart med pejlemærker, man kunne gå efter, som rækker lidt ud i fremtiden. Derfor har vi selv taget teten og formuleret en vision, som vi håber, bliver genstand for drøftelse," siger han.

Usaglig debat om fiber

Christian Berg forklarer, at Dansk Energi med rapporten forsøger at løfte debatten om fiber kontra kobber, som efter hans mening ofte har været for ensidig.

"Vi håber at bringe debatten op på et lidt højere niveau og tage nogle samfundsbriller på, så det ikke bliver den her evindelige diskussion, hvor man harcelerer over, at der er røde tal på bundlinjen efter ganske få års aktivitet.

Selvfølgelig vil der være røde tal på bundlinjen i en opstartsperiode. Det er klart, at når penetrationen bliver højere, som vi klart forventer, så begynder det at se anderledes ud med økonomien," siger Christian Berg.

Han mener, at fiberdebatten sommetider har været usaglig.

"Det her handler om at få en mere saglig diskussion, end tilfældet måske har været i perioder, hvor der har været ensidigt fokus på de her underskud, som vi ikke mener, er særlig interessante, for det har hele tiden ligget i kortene, at der ville være underskud i en udbygningsperiode," siger han.

"Selvfølgelig handler det om at kunne levere noget kommercielt i konkurrence med andre, men vi vil godt prøve at løfte diskussionen højere op," slår Christian Berg fast.

Efterlyser politisk handling

Og når diskussionen skal løftes højere op, mener Dansk Energi, at der skal politisk fokus på bredbåndets fremtid.

"Vi forventer, at vi får nogle forskellige aktører ud af busken. Vi forventer selvfølgelig også, at det kan skabe en politisk debat om, at man måske skal træde lidt hårdere på speederen end hidtil. Det her er vores bud på at få en debat i gang i specielt det politiske. Det har vi savnet," siger Christian Berg.

Kan godt leve med underskud

Dansk Energi mener, at højhastighedsinternet skal prioriteres på linje med andre infrastrukturprojekter. Det gælder for eksempel holdningen til underskud.

"Underskud kan vi godt leve med. Det har hele tiden været forventet. Man kan ikke etablere en helt ny infrastruktur, hvis man forventer positive tal på bundlinjen den første årrække. Havde man sådan en forventning generelt til infrastrukturprojekter, så ville man jo aldrig bygge veje, broer eller metroer," siger Christian Berg.

"Vi står lige nu over for nogle ganske store økonomiske udfordringer med nedgang, og man taler meget om, at motorvejsbyggeri kan skabe arbejdspladser, men vi bør da også have fokus på de digitale motorveje," siger han.

Bredbåndskomite går for langsomt

Dansk Energi mener nemlig ikke, der er fut nok i Helge Sanders bredbåndskomite. Derfor smider de nu fiberrapporten på bordet og håber, at politikerne samler den op.

"Sidst på året skal de finde ud af noget, og derefter skal det serveres for politikerne. Med den tidsplan går der relativt lang tid, før man kommer med noget konkret. I vores branche med de her milliardinvesteringer kan vi ikke vente i så lang tid.

Vi synes, det er for langt et tomrum at gå og vente på, at der kommer noget konkret. Derfor har vi fundet det nødvendigt at komme med det her," siger chefkonsulent hos Dansk Energi, Christian Berg.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect