Løn spiller mindre rolle ved jobskifte i it-branchen

Spændende arbejdsopgaver er hovedårsagen til at skifte job i it-branchen. Lønnen er af sekundær betydning, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Det skal være spændende at møde på arbejde. Lønnen er derimod knap så vigtig.

Sådan lyder det fra de folk, der har skiftet job i den danske it-branche. I en ny undersøgelse for 2008 viser det sig, at arbejdsopgaver er hovedårsagen til, at folk skifter job.

"Det kommer ikke bag på mig, at lønnen ikke er det udslagsgivende i it-branchen. Vi er i et område med vidensarbejdspladser, og blandt vidensarbejdere er det typisk, at arbejdets indhold har stor betydning for, hvilket arbejde de vælger," forklarer lektor Ole Gunni Busck fra Institut for Samfundsudvikling og Planlægning på Aalborg Universitet.

Arbejdsopgaver klemte sig ind foran karrieremuligheder, mens løn kom ind som nummer tre.

På de to næste og sidste placeringer er manglende udvikling og ledelse årsagen til skiftet. Det er holdningen hos de medarbejdere i branchen, der har skiftet job.

Lønnen bliver vigtigst

Der forholder sig derimod anderledes for dem, der regner med at skifte job, viser undersøgelsen, der hedder Medarbejderloyalitet i it-branchen 08/09.

Dem, der forventer at skifte job, fremhæver lønnen som hovedårsag til, at de vil skifte job.

"Det undrer mig. Jeg kan bedre forstå dem, der har skiftet job, når de siger, at lønnen ikke er afgørende. I forvejen ligger it-branchen på rimelig høje lønninger, så de er jo ikke pressede til at få noget," siger Ole Gunni Busck.

Hos dem, der forventer at skifte job inden for de næste 12 måneder, er lønnen placeret som hovedårsag til overvejelserne, mens arbejdsopgaver og karrieremuligheder kommer på de næste pladser. Det er dog muligt, at de ombestemmer sig, når de skal træffe den endelige beslutning.

Samme tendens i Aalborg-virksomhed

Undersøgelsen er udført af Loyalty Group og SCR Gruppen, og den er udført i to etaper sidste år. Den ene etape var før finanskrisens udbrud, mens den anden blev gennemført efter.

Ole Gunni Busck har for nylig selv været med til at gennemføre en undersøgelse der viste, at arbejdsopgaver er afgørende for medarbejdere.

"Vi har netop gennemført en undersøgelse på en virksomhed her i Aalborg, og der viste det sig, at de steder, hvor man får lov til at arbejde ordentligt færdigt med sit produkt på et kvalitetsmæssigt højt plan, der spiller det en stor rolle i forhold til at have en god oplevelse af sin arbejdsplads," siger Ole Gunni Busck.

Lektoren tilføjer, at han ikke har generelle data for det danske arbejdsmarked, så det er derfor svært at sige, om it-branchen skiller sig ud.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S