Torsdagens aviser om it

Forsvunden Bagger-diamant, Bagger-retssag kan blive kort, Netbutikker skal oplyse e-post, IT Factory-kurator klar til kamp, Netbanker truet hver dag

Forsvunden Bagger-diamant

Bagmandspolitiet beder nu deres franske kolleger om hjælp til at finde en diamant på 40 karat til an anslået værdi af mindst 40 millioner kroner. Kurator på IT Factory, Boris Frederiksen er også med i jagten på diamanten, der dog ikke er helt så stor som Afrikas stjerne, der var på 3.106,75 karat.
(Dagbladet Børsen)

Bagger-retssag kan blive kort

Selvom Bagger-sagen er danmarkshistoriens største svindelsag, så kan det hele være overstået i løbet af to dage. Det er fordi, at det sagtens kan være en ren tilståelsessag.
(Morgenavisen Jyllands-Posten)

Netbutikker skal oplyse e-post

I fremtiden skal netbutikker tydeligt skrive en e-post, hvor forbrugerne kan få fat på butikken. Det siger Forbrugerombudsmanden og rammer dermed direkte ned i en udbredt praksis med kontaktformularer hos netbutikker.
(Politiken)

IT Factory-kurator klar til kamp

Boris Frederiksen, kurator for IT Factory-konkursboet forbereder et kæmpemæssigt sagsanlæg. Kreditorerne har sagt god for et milliardstort erstatningskrav mod revisoren KPMG.
(Berlingske Tidende)

Netbanker truet hver dag

Nettyvene prøver ihærdigt på at angribe de danske netbanker, men antallet af virus eksploderer. I alt stjal røverne på nettet godt og vel ni millioner kroner i 2008. Der var i alt 248 indbrud på danske netbanker i 2008, hvoraf 160 var succesfulde.
(Berlingske Tidende)

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen