Ebay vil børsnotere Skype - aktier skal udbydes

Ebay planlægger at sætte Skype på børsen i første halvår 2010. Udmeldingen kommer efter rygter om, at danske Janus Friis vil købe Skype tilbage.

Artikel top billede

Skype skal på børsen i 2010, siger eBay, der ejer ip-telefonitjensten

Den amerikanske auktionsside eBay har tænkt sig at sætte Skype-aktier til salg i første halvår af 2010.

"Skype er et fantastisk soloprodukt med gode kerneværdier og en accelererende vækst. Det er dog klart, at Skype har begrænset synergi med eBay og Paypal," siger eBays administrerende direktør, John Donahoe, ifølge en pressemeddelelse.

"Derfor mener vi, at vi bedst kan maksimere Skypes potentiale ved at børsnotere selskabet," siger han.

Udmeldelsen om at en børsnotering på Skype nu er på vej, kommer efter, at det i går kom frem, at tidligere Skypestifter Janus Friis er i forhandlinger med eBay om at købe Skype tilbage.

Børsnotering planlagt i lang tid

John Donahoes udmeldelse står i stærk kontrast til eBays tidligere administrerende direktør, Meg Whitmans, udtalelser i 2005 omkring købet af Skype.

"Kommunikation er lige i hjertet af e-handel og community. Ved at kombinere de to førende e-handelsforretninger, Ebay og Paypal, med den førende inden for internet stemmekommunikation skaber vi et ekstraordinær stærkt miljø for forretning på nettet," sagde Meg Whitman dengang.

Janus Friis forlod Skype i september 2007.

Efter at Janus Friis og hans partner Niklas Zennström i 2005 havde solgt Skype til eBay, havde de to iværksættere fået høje titler i Skype som henholdsvis vicedirektør for strategi og udvikling og administrerende direktør for Skype under eBay.

Meg Whitman forlod selv eBay et par måneder senere i 2008.

I dag stiller den tidligere administrerende direktør op til guvernørposten i Californien, og har tidligere været nævnt som et bud på posten som finansminister i USA.

Total fejlvurdering

"Det er en direkte erkendelse af, at Meg Whitmans udtalelse i 2005 var en total fejlvurdering. Hele ideen med at købe Skype i 2005 er nu fuldstændigt faldet bort," siger Lars Ole Løcke, medforfatter til bogen "Milliardær på Skype" om Janus Friis.

"Når eBay melder sådan noget, er det højst sandsynligt noget, der har været i gære i lang tid."

Tvivl om retssag

Ebay har sørget for at helgardere sig mod potentielle udfald af en juridisk tvist, som i øjeblikket kører mellem eBay, der ejer Skype og Joltid, der delvist er ejet af Janus Friis.

Joltid sidder med patentretten til den teknologi, som Skype bruger.

I pressemeddelelsen fra eBay fastslås det nemlig, at selskabet først planlægger en børsnotering i første halvdel af 2010.

Det giver tid til, at det teknologiske grundlag for Skype enten kan afklares enten i samarbejde med Joltid eller i en domstol.

"Det kan være, at Skype-stifterne er blevet uenige om visse forhold omkring den varslede børsnotering og derfor i første omgang har ment, at licensaftalen mellem Joltid og Skype ikke længere kunne bruges," siger Lars Ole Løcke.

"Men det skal siges, at de to Skypestiftere brænder så meget for Skype. Det er det projekt, som er deres stolthed og hjertebarn. Det ville være utænkeligt, at de har nogen interesse i at trække tæppet væk under Skype som virksomhed."

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Sabio

    Disruption kommer til København: Ærlige AI-samtaler når Danmark

    Efter ti år i London, Madrid, Paris og Utrecht kommer Sabios AI-fokuserede program af arrangementer om kundeoplevelser, ‘Disrupt’, for første gang til Danmark.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S