Microsoft Office får indbygget ODF-understøttelse

Microsofts kontorpakke får nu indbygget understøttelse for open source-folkets dokumentformat. Den udvidelse er ODF-fløjen rigtig glad for.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær

Softwaregiganten fra Redmond har netop frigivet service pack 2 (SP2) til firmaets populære kontorpakke, Office 2007.

Opdateringen giver blandt andet understøttelse for en række nye filformater som Adobes PDF-format og ikke mindst open source-folkets ODF-dokumentformat.

ODF kan således benyttes som standardformatet i Microsofts kontorpakke.

"Det er første gang, at vores office-pakke understøtter ODF som en integreret del af programmet. Tidligere skulle man selv hente et tillægsprogram for at have muligheden," fortæller Jasper Hedegaard Bojsen, der er teknologidirektør i Microsoft.

"Installerer man SP2, vil ODF indgå som understøttet filformat på linje med en række andre nye formater," fortæller han.

Siden Folketinget i juni 2006 vedtog at indføre åbne standarder på syv områder i det offentlige Danmark, har der været et gevaldigt slagsmål, om dokument-standarden skulle være ODF eller OOXML - eller begge.

Et af stridspunkterne har været, at de to formater ikke kan bruges side om side i samme applikation, men nu understøtter Microsoft altså for første gang dem begge som standard.

OSL: ODF er mere åben

Microsofts glæde over den nye udvidelse til Office 2007 deles af open source-leverandørernes formand.

"Det viser med tydelighed, at ODF er et helt åbent format, som frit kan bruges af alle," siger Morten Kjærsgaard, der er formand for open source-leverandørerne i Danmark (OSL).

"Nu er vi oppe på syv applikationer, der kan håndtere ODF, og det burde give politikerne et vink med en vognstang om, at ODF skal vælges som Danmarks åbne standard," siger han.

Der er udført en række test, hvor der konverteres mellem formaterne, og de viser, at der ikke sker datatab i ODF. Det understreger igen, at ODF-formatet fungerer og er åbent, fortæller Morten Kjærsgaard.

"Understøttelsen betyder faktisk, at Microsoft selv leverer et godt argument for, at ODF er det format, vi skal anvende som standard i Danmark," lyder det fra open source-leverandørerne.

Kun i 2007

Henter man opdateringen til kontorpakken, får man ligeledes integreret PDF-understøttelse i sin Office-pakke.

Foreløbig er det kun den nyeste kontorpakke fra Microsoft, der får de nye filsystemer som standard, fortæller Microsoft.

SP2 til Office 2007 kan allerede nu hentes på firmaets webside, og vil på et senere tidspunkt blive tilbudt automatisk igennem Windows Update.

Hele pakken fylder 293 megabyte, og den indeholder først og fremmest hastigheds- og stabilitetsforbedringer samt bedre support af understøttende applikationer og tredjepartsprogrammer.

Samtidig samler den en række sikkerhedsrettelser.

Annonceindlæg fra Comm2ig

Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Københavnsområdet

Aller Media A/S

Developer

Uspecificeret arbejdssted

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S