Microsoft Office får indbygget ODF-understøttelse

Microsofts kontorpakke får nu indbygget understøttelse for open source-folkets dokumentformat. Den udvidelse er ODF-fløjen rigtig glad for.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær

Softwaregiganten fra Redmond har netop frigivet service pack 2 (SP2) til firmaets populære kontorpakke, Office 2007.

Opdateringen giver blandt andet understøttelse for en række nye filformater som Adobes PDF-format og ikke mindst open source-folkets ODF-dokumentformat.

ODF kan således benyttes som standardformatet i Microsofts kontorpakke.

"Det er første gang, at vores office-pakke understøtter ODF som en integreret del af programmet. Tidligere skulle man selv hente et tillægsprogram for at have muligheden," fortæller Jasper Hedegaard Bojsen, der er teknologidirektør i Microsoft.

"Installerer man SP2, vil ODF indgå som understøttet filformat på linje med en række andre nye formater," fortæller han.

Siden Folketinget i juni 2006 vedtog at indføre åbne standarder på syv områder i det offentlige Danmark, har der været et gevaldigt slagsmål, om dokument-standarden skulle være ODF eller OOXML - eller begge.

Et af stridspunkterne har været, at de to formater ikke kan bruges side om side i samme applikation, men nu understøtter Microsoft altså for første gang dem begge som standard.

OSL: ODF er mere åben

Microsofts glæde over den nye udvidelse til Office 2007 deles af open source-leverandørernes formand.

"Det viser med tydelighed, at ODF er et helt åbent format, som frit kan bruges af alle," siger Morten Kjærsgaard, der er formand for open source-leverandørerne i Danmark (OSL).

"Nu er vi oppe på syv applikationer, der kan håndtere ODF, og det burde give politikerne et vink med en vognstang om, at ODF skal vælges som Danmarks åbne standard," siger han.

Der er udført en række test, hvor der konverteres mellem formaterne, og de viser, at der ikke sker datatab i ODF. Det understreger igen, at ODF-formatet fungerer og er åbent, fortæller Morten Kjærsgaard.

"Understøttelsen betyder faktisk, at Microsoft selv leverer et godt argument for, at ODF er det format, vi skal anvende som standard i Danmark," lyder det fra open source-leverandørerne.

Kun i 2007

Henter man opdateringen til kontorpakken, får man ligeledes integreret PDF-understøttelse i sin Office-pakke.

Foreløbig er det kun den nyeste kontorpakke fra Microsoft, der får de nye filsystemer som standard, fortæller Microsoft.

SP2 til Office 2007 kan allerede nu hentes på firmaets webside, og vil på et senere tidspunkt blive tilbudt automatisk igennem Windows Update.

Hele pakken fylder 293 megabyte, og den indeholder først og fremmest hastigheds- og stabilitetsforbedringer samt bedre support af understøttende applikationer og tredjepartsprogrammer.

Samtidig samler den en række sikkerhedsrettelser.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS