Forsvaret opruster med hårdfør hardware

70 millioner kroner skal opdatere forsvaret med 1.680 nye, forstærkede computere. De nye pc'er skal næppe igennem samme stresstest, som militærets it-isenkram tidligere blev udsat for.

Artikel top billede

Som et led i militærets netværksbaserede operationer opruster Forsvarets Materieltjeneste sig med knap 1.700 nye pc'er, der skal kunne tåle lidt af hvert.

Med et udbud på 70 millioner kroner har Forsvaret i sin prækvalifikation bedyret, at der skal indkøbes 1.680 nye, forstærkede computere.

De mange computere er fordelt på 400 notebooks til kommandostationer, 900 laptops til pansrede køretøjer og 350 tavle-pc'er til køretøjer eller personel samt 30 mobile servere til faste installationer i eksempelvis operationscentre og kommunikationscontainere.

Forsvaret ønsker ikke at oplyse om, hvad computerne specifikt skal bruges til.

Ligner normal pc - næsten

Et godt bud på de fremtidige militærcomputere er dog, at de vil ligne den eksisterende computerpark, som mestendels tæller mandbårne pc'er beregnet til eksempelvis sergenter og stabspersonale, som Forsvarets Materieltjeneste tidligere har indkøbt hos blandt andre Panasonic og Saab.

"Militærets computere ligner en almindelig pc bortset fra, at de har stødabsorberende hjørner og harddisken er hængt op i gummi, så den er modstandsdygtig over for stød," forklarer tidligere kapacitetsmanager Claus Nordendorff, der indtil for nogle måneder siden arbejdede 15 år for Forsvarets Materieltjenestes kommandokontrol og informationssystemer.

Sådan testede militæret it-udstyr i gamle dage

På grund af tavshedspligt i forbindelse med udbuddet ønsker Forsvarets Materieltjeneste ikke at kommentere specifikt på det fremtidige 70 millioner kroner udbud.

Gamle stresstests af it-udstyr

Claus Nordendorff oplyser dog, at it-udstyret ganske givet skal gennemgå de almindelige militære destruktionstests, hvis computerne kommer fra en ny leverandør uden specifikationer.

Her bliver pc'erne blandt andet testet for, om de kan modstå stød, vibrationer, fugt og støv, der bogstaveligt talt kan sande kølingen til på ganske kort tid.

Tidligere har Claus Nordendorff været med til at tabe computere fra et par meters højde som en test på, at de kan lastes fra et Herkules-fly, stødteste pc'er med en fem kilo mukkert, der rammer computeren fra en vinkel på 45 grader som simulering af skud på pansret køretøj samt diverse G-tests.

"G-testen foregik ved, at man hængte computeren op på en plade i en svingspole svarende til en stor bashøjtaler. Herefter tog vi en ældgammel tre kilowatt vandafkølet rørforstærker for at sende sinuskurver ind og vibrationstestede udstyret på den måde," forklarer Claus Nordendorff, som også har stået inde i en server-container, der blev droppet fra en meters højde for at se om it-isenkrammet kunne klare belastningen.

Claus Nordendorff oplyser dog, at han ikke regner med, at 70 millioner kroner indkøbet skal igennem den slags tests.

"Hvis specifikationerne er på plads, og vi har lidt forhåndskendskab til leverandørerne, så tester vi ikke udstyret," fortæller han.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S