IBM-direktør: Ansvaret er mit

IBM's administrerende direktør Lars Mikkelgaard-Jensen har det fulde ansvar for IBM's forretning i Danmark. De dårlige regnskaber kan ikke tørres af på it-gigantens forretningsenheder.

Artikel top billede

"Min opgave er at få IBM til at være bedst mulig i Danmark både på omsætning, markedsandel og selvfølgelig på bundlinjen," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Hvem har ansvaret for IBM Danmarks dårlige resultater?

Efter IBM i onsdags kom med sin årsrapport har blandt andre ledelsesekspert Anders Drejer samt headhunter og tidligere IBM-leder Claus Malling Christensen peget i hver sin retning på enten administrerende direktør Lars Mikkkelgaard-Jensen eller de tværgående forretningsenheder i IBM.

Nu siger Lars Mikkelgaard-Jensen selv, at ansvaret lander hos ham.

"Vi er en matrice-organisation, så jeg er naturligvis en del af en global organisation og de beslutningsprocesser, som findes der. Men når det er sagt, så er jeg naturligvis ansvarlig for det, der foregår i Danmark," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

"Jeg har ansvaret for IBM's forretning i Danmark, så jeg kan ikke fraskrive mig ansvaret og sige, at det er andres," understreger han.

Lars Mikkelgaard-Jensen forklarer, at beslutningerne i IBM tages i dialog mellem forretningsenhederne og direktørerne i de enkelte lande.

"Vi har nogle beslutninger, hvor en sidder med et globalt ansvar for det enkelte forretningsområde, og så sidder jeg og mine kollegaer og har indsigt i Danmark og beslutter, hvad der er bedst i Danmark. Det er en fælles beslutning," siger han.

Global virkelighed

De danske hensyn skal dog tilpasses resten af den store koncern.

"Der er naturligvis en respekt for, at når man driver en leveranceorganisation med globale ressourcer, så skal det, vi gør i Danmark, passe ind med den globale model, så det er en matrice med to beslutningsveje," siger Lars Mikkelgaard-Jensen.

Han vil ikke nærmere ind i diskussionen af, hvordan ansvaret - for eksempel for sidste års underskud - fordeles mellem forretningsenheder og landedirektører.

"Det er en kombination. Men min opgave er at få IBM til at være bedst mulig i Danmark både på omsætning, markedsandel og selvfølgelig på bundlinjen," siger IBM-direktøren.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,