Online-angreb mod Googles søgeresultater tager til

De såkaldte Gumblar-angreb har inficeret mere end 3.000 websites.

Artikel top billede

Foto: Torben Klint

Computerworld News Service: Et nyt angreb, der overdænger Googles søgeresultater med skadelige links, er hastigt i gang med at sprede sig, advarer U.S. Computer Emergence Response Team.

Angrebet, som er taget til de seneste dage, optræder på tusindvis af ellers legitime websites, påpeger sikkerhedseksperter. Det er målrettet kendte fejl i Adobes software og bruger dem til at installere skadelige programmer på sine ofres computere, forklarer US-CERT.

Den installerede malware stjæler herefter FTP-oplysninger fra sine ofre og bruger informationerne til at sprede sig yderligere. Den kaprer også sine ofres browsere og udskifter Googles søgeresultater med skadelige links valgt af folkene bag angrebet.

Sikkerhedseksperter begyndte at overvåge angrebet i marts, da det inficerede adskillige hundrede websites, men i de seneste uger er antallet af inficerede websites steget dramatisk. Angrebet har fået navnet Gumblar, fordi det tidligere brugte domænet Gumblar.cn. Mandag skiftede det dog til et andet.

Sikkerhedsleverandøren ScanSafe har talt flere end 3.000 inficerede websites, hvilket et steget fra omkring 800 for lige over en uge siden.

Gumbler er anderledes

Denne form for fortsat vækst er bemærkelsesværdig, mener Mary Landesman, som er senior-sikkerhedsanalytiker hos ScanSafe. Der er blevet søsat mange større angreb i løbet af de sidste par år, men efter få måneder falder det samlede antal af inficerede websites som regel, i takt med at webmasters får renset deres servere.

Men med Gumblar bliver flere og flere websites inficerede. Landesman tror, at det er fordi, at Gumblars skabere har været gode til at skjule deres angrebskode og gøre den svær at få øje på. Og fordi de stjæler FTP-oplysninger, har det været muligt for dem at bruge nogle nye tricks til at liste deres skadelige software ind.

"De foretager ting som ændring af fil- og mappetilladelser … og efterlader adskillige bagdører til at komme tilbage ind på en server," forklarer hun.

Gumblar udgør dog stadig et relativt lille angreb, påpeger security response product manager hos Symantec, John Harrison. Sidste år talte Symantec 18 millioner online-angreb mod sine kunder. I forhold til Gumblar har virksomheden talt 10.000 angreb.

"Det er faktisk bare endnu en dag med drive-by-downloads. Der er virkelig mange af denne slags," siger han.

Sikkerhedseksperterne mener, at hvis man bruger et fuldt opdateret system med opdateret sikkerhedssoftware, så bør man være beskyttet mod disse angreb. De har hidtil fungeret ved at bruge skadelige PDF'er eller Flash-filer som skyts.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    PensionDanmark

    Scrum Master

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S