Landsbyer kan få statstilskud til bredbånd

Europa-Kommissionen arbejder på et forslag, der skal gøre det muligt at give statstilskud til bredbånd i landområderne.

Artikel top billede

Det kan være, at staten i fremtiden vil pumpe danske kroner ud i landsbyerne, så de kan få hurtigere bredbånd. EU er i hvert fald på vej til at gøre det muligt, hvis et forslag fra Europa-Kommissionen vinder gehør.

Den bedste vej til at udbrede hurtigt bredbånd i EU er infrastrukturbaseret konkurrence. Det har Europa-Kommissionen hidtil meldt ud.

Men det er imidlertid ikke særlig attraktivt for to konkurrerende selskaber at udrulle bredbånd i en by, hvor der kun er få indbyggere og dermed et begrænset antal kunder.

Derfor åbner Europa-Kommissionen nu for, at det skal være muligt at give statsstøtte til udrulningen af bredbånd i de områder, hvor der ikke umiddelbart foreligger en rentabel forretningsmodel. Det skriver Financial Times.

"Dette er endnu mere vigtigt under de nuværende økonomiske forhold, fordi investeringer i denne vigtige infrastruktur kan hjælpe den økonomiske genrejsning på kort sigt og tillade langsigtede fordele for den europæiske konkurrenceevne," siger EU's konkurrence-kommissær, Neelie Kroes, til Financial Times.

Udrulning forsinket af vaklende EU-politik

En repræsentant fra Europa-Kommissionen fortalte allerede i februar, at der kunne komme statslig indblanding i de landområder, hvor der ikke forelå en rentabel business case. Samtidig understregede han, at statsmidlerne skulle bruges med omhu.

"Det er vigtigt, at vi tager hensyn til dem, der investerer i infrastrukturen og tager risici," fortalte generaldirektør Bernd Langeheine fra Europa-Kommissionen.

Den første udmeldning kom ved konferencen FTTH Council, der fandt sted i Bella Center.

Her blev der blandt fiberleverandørerne udtrykt utilfredshed med, at der ikke var en klar linje i den europæiske politik på bredbåndsområdet, og at det havde forsinket den europæiske udrulning af fibernettet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect