Analytiker: Apple snart klar med netbook-udfordrer

Mange indikationer peger i retning af, at Apple arbejder på en prisbillig håndholdt mini-computer, der skal tage kampen op med de mange netbooks.

Artikel top billede

De små og prisbillige netbook-computere stormer i disse år frem. De små apparater med begrænset kapacitet har ramt en udækket åre hos de forbrugere, der ikke har brug for de store armsving, men blot de mest enkle funktioner i en pc.

Trods den store fremdrift på markedet, glimrer Apple fortsat med sit fravær på markedet. Og det kommer til at vare ved, lyder det fra analytiker Gene Munster fra analysehuset Piper Jaffray.

Tablet med touch-screen

Han vurderer, at Apple først til næste år vil gå ind på netbook-markedet.

Og det kommer ikke til at ske med en netbook, men derimod med et tablet-lignende apparat, der kommer til at koste nogenlunde det samme som de nuværende netbooks.

Det betyder med andre ord, at Apple til næste år ifølge analytikeren vil entre lavpris-markedet.

Gene Munster bygger sin vurdering på et sammensurium af detaljerede oplysninger, som efter hans vurdering alle peger i den samme retning.

Det drejer sig blandt andet om oplysninger fra Piper Jaffrays asiatiske kontakter i komponent-industrien, nyere Apple-patenter på touch-teknologi til komplekse computere, kommentarer fra Apple-direktør Timothy Cook samt Apples overtagelse af det amerikanske chip-selskab P.A. Semi.

"Det står mere og mere klart, at Apple investerer mere i selskabets forretning for mobile computere," lyder det fra Gene Munster.

Helt ny kategori af Apple-produkter

Han vurderer, at den nye Apple-enhed vil komme på markedet i første halvdel af 2010.

Den vurdering er der dog ikke ren opbakning til blandt analytikerne, hvor andre vurderer, at Apple vil gå ind på det vækst-prægede netbook-markedet allerede i år.

Gene Munster mener imidlertid, at det kræver tid for Apple dels at udvikle det nødvendige styresystem til det tablet-lignende apparat, dels at lukke forhandlinger med mobil-selskaberne om iPhone-lignende tjenester.

"Vi forventer en helt ny kategori af Apple-produkter med et styresystem optimeret til touch-teknologi, der samtidig er mere robust end iPhones styresystem. Sådan en produkt-linie vil blive en hybrid mellem iPhone og Mac, hvilket kræver et nyt styresystem," lyder det fra Gene Munster.

Apple med de dyre produkter har konsekvent 'disset' netbook-computerne. Blandt andet har Timothy Cook - der for tiden står i spidsen for selskabet - langet hårdt ud efter de prisbillige computere.

"Når jeg ser på netbook-markedet i dag, ser jeg trange keyboards, forfærdelig software, skod-hardware, meget små skærme. Det er ikke noget, som vi vil bruge Mac-brandet til," har han tidligere sagt.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Product Owner - Platforme (IT Drift)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    TV2

    Android App Developer til TV 2

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT