Artikel top billede

Screenshot fra spillet Overdose. Foto: Deadline Games.

Deadline Games går konkurs i dag

Et af danmarkshistoriens største computerspilfirmaer bliver begæret konkurs i dag.

Det københavnske spilfirma Deadline Games bliver i dag erklæret konkurs, efter at rygterne om firmaets endeligt har svirret i månedsvis.

Det skriver Deadline Games i en kort pressemeddelelse, som er blevet udsendt i dag.

"Bestyrelsen for Deadline Games A/S indgiver i dag konkursbegæring på vegne af selskabet, idet vi ikke længere anser Deadline Games A/S for at være i stand til at påfylde dets økonomiske forpligtelser," hedder det i meddelelsen.

Den 13-årige Deadline Games-virksomhed kan bryste sig af mere end 10 spiludgivelser til pc og konsoller, hvor Blackout og Total Overdose nok er blandt de mest kendte udgivelser.

Fiber-Finn investerede forgæves

Flere investorer har i de seneste år pumpet millioner i spilfirmaet, der efter det nu Eidos-ejede IO Interactive har været det andet største spilselskab i Danmark.

Blandt investorerne kan man tælle Finn Helmer, som har siddet med syv procent af aktiekapitalen i spilselskabet, der sidste år kunne notere et underskud på 12 millioner kroner.

I 2005 blev Deadline Games optaget på minibørsen First North og fremtiden så lys ud, da firmaet fik en stor opgave hos den amerikanske underholdningsgigant Warner Bros.

Men samarbejdet på Warner Bros-spillet Watchmen var åbenbart den opgave, der trak tæppet væk under Deadline Games efter flere år med underskud.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra direktør Chris Mottes vedrørende detaljerne om spilfirmaets konkurs.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere