Deadline Games går konkurs i dag

Et af danmarkshistoriens største computerspilfirmaer bliver begæret konkurs i dag.

Artikel top billede

Screenshot fra spillet Overdose. Foto: Deadline Games.

Det københavnske spilfirma Deadline Games bliver i dag erklæret konkurs, efter at rygterne om firmaets endeligt har svirret i månedsvis.

Det skriver Deadline Games i en kort pressemeddelelse, som er blevet udsendt i dag.

"Bestyrelsen for Deadline Games A/S indgiver i dag konkursbegæring på vegne af selskabet, idet vi ikke længere anser Deadline Games A/S for at være i stand til at påfylde dets økonomiske forpligtelser," hedder det i meddelelsen.

Den 13-årige Deadline Games-virksomhed kan bryste sig af mere end 10 spiludgivelser til pc og konsoller, hvor Blackout og Total Overdose nok er blandt de mest kendte udgivelser.

Fiber-Finn investerede forgæves

Flere investorer har i de seneste år pumpet millioner i spilfirmaet, der efter det nu Eidos-ejede IO Interactive har været det andet største spilselskab i Danmark.

Blandt investorerne kan man tælle Finn Helmer, som har siddet med syv procent af aktiekapitalen i spilselskabet, der sidste år kunne notere et underskud på 12 millioner kroner.

I 2005 blev Deadline Games optaget på minibørsen First North og fremtiden så lys ud, da firmaet fik en stor opgave hos den amerikanske underholdningsgigant Warner Bros.

Men samarbejdet på Warner Bros-spillet Watchmen var åbenbart den opgave, der trak tæppet væk under Deadline Games efter flere år med underskud.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra direktør Chris Mottes vedrørende detaljerne om spilfirmaets konkurs.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til Brabrand

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S