Deadline Games går konkurs i dag

Et af danmarkshistoriens største computerspilfirmaer bliver begæret konkurs i dag.

Artikel top billede

Screenshot fra spillet Overdose. Foto: Deadline Games.

Det københavnske spilfirma Deadline Games bliver i dag erklæret konkurs, efter at rygterne om firmaets endeligt har svirret i månedsvis.

Det skriver Deadline Games i en kort pressemeddelelse, som er blevet udsendt i dag.

"Bestyrelsen for Deadline Games A/S indgiver i dag konkursbegæring på vegne af selskabet, idet vi ikke længere anser Deadline Games A/S for at være i stand til at påfylde dets økonomiske forpligtelser," hedder det i meddelelsen.

Den 13-årige Deadline Games-virksomhed kan bryste sig af mere end 10 spiludgivelser til pc og konsoller, hvor Blackout og Total Overdose nok er blandt de mest kendte udgivelser.

Fiber-Finn investerede forgæves

Flere investorer har i de seneste år pumpet millioner i spilfirmaet, der efter det nu Eidos-ejede IO Interactive har været det andet største spilselskab i Danmark.

Blandt investorerne kan man tælle Finn Helmer, som har siddet med syv procent af aktiekapitalen i spilselskabet, der sidste år kunne notere et underskud på 12 millioner kroner.

I 2005 blev Deadline Games optaget på minibørsen First North og fremtiden så lys ud, da firmaet fik en stor opgave hos den amerikanske underholdningsgigant Warner Bros.

Men samarbejdet på Warner Bros-spillet Watchmen var åbenbart den opgave, der trak tæppet væk under Deadline Games efter flere år med underskud.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra direktør Chris Mottes vedrørende detaljerne om spilfirmaets konkurs.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S