Deadline Games går konkurs i dag

Et af danmarkshistoriens største computerspilfirmaer bliver begæret konkurs i dag.

Artikel top billede

Screenshot fra spillet Overdose. Foto: Deadline Games.

Det københavnske spilfirma Deadline Games bliver i dag erklæret konkurs, efter at rygterne om firmaets endeligt har svirret i månedsvis.

Det skriver Deadline Games i en kort pressemeddelelse, som er blevet udsendt i dag.

"Bestyrelsen for Deadline Games A/S indgiver i dag konkursbegæring på vegne af selskabet, idet vi ikke længere anser Deadline Games A/S for at være i stand til at påfylde dets økonomiske forpligtelser," hedder det i meddelelsen.

Den 13-årige Deadline Games-virksomhed kan bryste sig af mere end 10 spiludgivelser til pc og konsoller, hvor Blackout og Total Overdose nok er blandt de mest kendte udgivelser.

Fiber-Finn investerede forgæves

Flere investorer har i de seneste år pumpet millioner i spilfirmaet, der efter det nu Eidos-ejede IO Interactive har været det andet største spilselskab i Danmark.

Blandt investorerne kan man tælle Finn Helmer, som har siddet med syv procent af aktiekapitalen i spilselskabet, der sidste år kunne notere et underskud på 12 millioner kroner.

I 2005 blev Deadline Games optaget på minibørsen First North og fremtiden så lys ud, da firmaet fik en stor opgave hos den amerikanske underholdningsgigant Warner Bros.

Men samarbejdet på Warner Bros-spillet Watchmen var åbenbart den opgave, der trak tæppet væk under Deadline Games efter flere år med underskud.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra direktør Chris Mottes vedrørende detaljerne om spilfirmaets konkurs.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    ABENA

    IT Administrator

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S