EU fortsætter sag mod Microsoft trods IE-beslutning

EU fortsætter monopolsagen mod Microsoft, selv om selskabet har besluttet at tilbyde en Internet Explorer-fri version af Windows til de europæiske brugere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: EU-Kommissionen fortsætter sin monopol-sag mod Microsoft trods selskabets udmelding om, at det trækker browseren Internet Explorer helt ud af den næstkommende udgave af styresystemet Windows, Windows 7, i Europa.

Kommissionen har beskyldt Microsoft for at tilrane sig ulovlige konkurrencefordele med Internet Explorer, som er blevet bundlet sammen med det meget udbredte Windows-styresystem siden 1996.

EU har 'noteret' sig Microsofts beslutning med 'interesse,' hedder det i en meddelelse.

EU meddeler samtidig, at Microsoft-beslutningen ikke får nogen betydning for sagen, der altså fortsætter med henblik på at give computer-brugerne 'ægte valgmuligheder', som det hedder.

EU vil have, at der er reelle og ægte valgmuligheder mellem browsere, når det gælder indkøb af computere fra både computer-producenter og forhandlere, lyder det.

"Det er her særligt vigtigt at sikre forbrugerne valgmuligheder gennem forhandler-leddene, da mere end 95 procent af forbrugerne køber pc'er, der er præinstallerede med Windows," hedder det.

Måske positivt

Det kan dog være 'potentielt positivt,' lyder det fra EU. Beslutningen sikrer nemlig, at alle OEM-producenterne kan tilbyde deres kunder med en valgfri browser, om det så er Internet Explorer eller en konkurrent som Opera, Mozillas Firefox, Googles Chrome eller Apples Safari.

EU er imidlertid mindre positiv, når det handler om beslutningens effekt på det direkte salg af Windows til forbrugerne.

"I stedet for at have åbnet for flere valgmuligheder, ser det ud til, at Microsoft har givet færre valgmuligheder," lyder det.

Sagen er oprindeligt anlagt af den lille norske browser-producent Opera. Selskabets advokat Thomas Vinje, der også repræsenterer erhvervs-gruppen Ecis, mener, at beslutningen om at udelade Internet Explorer fra Windows går langt nok.

"Microsoft må giver brugerne reelle valgmuligheder. Det gælder ikke kun køberne af nye computere, men også nuværende brugere. Microsoft skal tilbyde en funktion, hvor både eksisterende brugere og nye købere af pc'er nemt kan vælge og anskaffe sig en browser efter eget ønske," siger han.

Han mener desuden, Microsoft bør straffes for at have bundlet Internet Explorer sammen med Windows i mere end 10 år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S