Kritik: Din pc er stadig proppet med giftig kemi

Greenpeace langer ud efter flere af verdens store pc-producenter for ikke at leve op til tidligere løfter om at droppe giftige kemikalier i deres produkter.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Greenpeace langer ud efter en stribe af verdens største pc-producenter for ikke at leve op til de løfter, som de tidligere har givet om at reducere miljøfarlige ting i de apparater, som de producerer.

Greenpeace peger blandt andre på Hewlett-Packard, Dell og Lenovo som nogle af de selskaber, der har forsømt at leve op til tidligere løfter om at fjerne farlige substanser som PVC og forskellige brandhæmmende milder i deres produkter.

Disse stoffer kan være farlige for både miljøet og for menneskers helbred, lyder det.

Ros til Acer, Toshiba og Apple

Til gengæld er der ros fra Greenpeace til selskaber som Acer, Toshiba og Apple. Sidstnævnte bliver rost for at have lanceret en ny computer-serie, der ifølge Greenpeace er "næsten fri" for blandt andet PVC og brandhæmmende midler.

Både kritik og ros er at finde i Greenpeaces netop offentliggjorte Guide to Greener Electronics, som fokuserer på selskabernes miljøansvarlighed, energiforbrug og forbrug af farlige kemikalier i deres produkter.

Greenpeace langer ikke mindst ud efter HP, som ifølge Greenpeace har udskudt beslutningen om at udfase de giftige kemikalier i selskabets produkter med to år, så udfasningen nu først vil finde sted i 2011.

Lenovo har udskudt en lignende udfasning til 2010, mens Dell helt har droppet sin tidsplan for udfasning af brugen af PVC og brandhæmmende kemikaler. Det var ellers planen, at det skulle finde sted i år.

Ros til Apple

Der er ros til Apple for stort set at have fjernet brugen af PVC og de brandhæmmende kemikalier i eksempelvis MacBooks, ligesom Greenpeace roser Apple for selskabets bestræbelser for at fremme genbrug og reducere udslip af drivhusgasser.

Apple bliver dog kritiseret for endnu ikke at have fastlagt en tidsplan for udfasning af kemikalier i andre produkter, som for eksempel arsenik i selskaebts monitor-glas.

Acer holder sig fortsat til sin tidsplan, der sigter mod at have elimineret PVC og de brandhæmmende kemikalier i alle ny produkter ved slutningen af 2009.

Også Toshiba gør det godt, lyder det fra Greenpeace.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Har du SAP-kendskab, og mod til at arbejde i Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    IT-supporter

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

    Mia Vang Petersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S